Neignorujte příznaky, které mohou být známkou rozvíjející se rakoviny. Včasné rozpoznání může zachránit život

Fotografie: Freepik

Pokud znáte dobře své tělo a jste schopní zaregistrovat rychle jeho změny, máte obrovskou šanci odhalit blížící se rakovinu velmi brzy. Projevuje se právě na počátek málo patrnými změnami.

Některé tyto problémy signalizující rakovinu mohou vypadat úplně obyčejně, běžně a neškodně. Nemusí se samozřejmě hned jednat o rakovinu, ale i takové úplně obyčejné příznaky rakovina má. Může se jednat právě o tyto změny:

  • změny ve střevních návycích
  • změna činnosti močového měchýře
  • kašel nebo chrapot
  • úbytek váhy

A my se na ně nyní podíváme trochu zblízka. Jak to s těmito na první pohled úplně banálními problémy teda vlastně je?

Změny ve střevních návycích

Fotografie: Freepik

Mnoho lidí trpící počátečním stádiem rakoviny si povšimne právě změn ve střevních návycích. Nemusí se jednat jen o činnost střev, může to být jakákoli změna týkající se zažívání. Může se jednat o změny ve vyprazdňování, množství či velikosti. Samozřejmě, že tyto příznaky nemusí hned nutně znamenat rakovinu.

Jsme zvyklí zejména na to, že změny a problémy se zažíváním se týkají zejména viróz nebo jsou způsobeny příjmem špatných potravin. Je to ale také jeden ze symptomů rakoviny, proto, pokud tyto problémy trvalí již delší dobu, nepodceňujte je a raději se vydejte navštívit svého lékaře. Čím dříve bude rakovina podchycena, tím lépe pro Vás a Vaše tělo.

Změna činnosti močového měchýře

Plno žen i mužů se mnohdy potýká se zánětem močového měchýře. Proto jsou příznaky, které mohou značit právě tento zánět, velmi často ignorovány. Opět se ale nemusí jednat jen o pouhý zánět močových cest. Pokud Vás ale překvapí krev v moči, časté nutkání močení, nebo bolení a pálení při močení, pro jistotu byste měli vyhledat svého lékaře, aby vyvrátil rakovinu močového měchýře. Přeci jen jistota je jistota.

Kašel nebo chrapot

Fotografie: Freepik

Ani kašel ani chrapot nemusí být jen příznakem virového onemocnění. Opět i tyto symptomy, zejména pokud trvají nepřiměřeně dlouhou dobu, mohou být příznakem rakoviny. Pozor si dejte obzvlášť na kašel nebo chrapot bez jakýchkoli jiných příznaků nemoci.

Zbystřit byste měli také pokud Vás trápí přetrvávající bolest v krku bez jiných příznaků virového onemocnění. Dlouhotrvající bolest by mohla být příznakem rakoviny hrtanu nebo rakoviny krku.

Úbytek váhy

I rychlý a nevysvětlitelný úbytek váhy může být jedním z příznaků rakoviny. Zejména bývá způsobeno nevolností a nechutenstvím, ale také pokud tělo bojuje s rakovinou, může se vyskytnout úbytek váhy v důsledku velké námahy těla.

Zdroj: Mayoclinic.org