Zelený čaj a jeho pozitivní účinky na lidské zdraví

Pour green tea

Zelený čaj pochází z daleké Číny a Indie. Lidé ho popíjejí už celá staletí. Nejvíce oblíbený je čaj černý, v závěsu je pak čaj zelený, který má na náš organismus skvělé účinky. Jeho zpracování probíhá tak, že se jeho listy neoxidují, proto obsahuje mnohem více zdraví prospěšných antioxidantů a polyfenolů než čaje ostatní.

Obecná fakta o zeleném čaji

  • používá se v tradiční indické a čínské medicíně
  • na světě je nespočet druhů zeleného čaje
  • pomáhá preventivně působit proti celé řadě onemocnění (včetně onkologických nemocí)

Používání v tradiční medicíně

Zelený čaj je na zemi téměř tak dlouho, co moderní společnost. Používal a stále se i používá v tradiční čínské a indické medicíně. Užívá se především k regulaci a stavění krvácení ran a k jejich hojení, k podpoře trávení, zlepšení činnosti srdce, regulaci tělesné teploty a rovněž jako vzpruha pro organismus. Některé výzkumy dokonce prokázaly, že má příznivé účinky při hubnutí, u lidí s onemocněním jater, cukrovkou, nebo Alzheimerovou chorobou.

Fotografie: Pixabay

Zelený čaj jako prevence vzniku rakoviny

Polyfenoly, které jsou obsaženy v zeleném čaji, dle výzkumů mohou preventivně působit proti vzniku některých onkologických onemocnění. Taktéž mohou podpořit léčbu rakoviny prsou, močového měchýře, vaječníků, plic, žaludku, střev, jícnu a kůže.

Onkologicky nemocným se doporučuje popíjet zelený čaj v množství dva až deset šálků denně. Studie, které se však ohledně zeleného čaje a působení na rakovinu prováděly, jsou často rozporuplné. Někteří vědci zase tvrdí, že zelený čaj nemá vliv na nádorové bujení.

Zelený čaj jako prevence kardiovaskulárních nemocí a mrtvice

Jakýsi japonský výzkum zase dokazuje, že zelený čaj může údajně snížit riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí. Byl k němu vybrán vzorek 40 000 Japonců, kteří pili po několik let alespoň pět šálků zeleného čaje denně. Jejich tělesné zdraví bylo lepší než u těch, kteří čaj nepopíjeli.

Fotografie: Pixabay

V Americe pro změnu proběhla studie zaměřená na souvislosti popíjení zeleného čaje a kávy současně v jeden den s prevencí vzniku cévní mozkové příhody. Vědci na závěr studie přišli s tím, že tato kombinace nápojů a její každodenní konzumace může výrazně snížit riziko mrtvice.

Zelený čaj k hubnutí a snížení cholesterolu

Částečně může popíjení zeleného čaje podpořit i hubnutí, ale některé studie tuto teorii vyvrací a tvrdí, že má tento čaj minimální efekt při boji s nadváhou nebo obezitou. Ovšem k regulaci cholesterolu v krvi se doporučuje, jelikož má v tomto případě skvělé účinky.

Fotografie: Getty Images

Při zánětu kůže a na podporu paměti

Jistý americký výzkum prokázal slibné výsledky v souvislosti s lupénkou. Lidé, kteří popíjeli více zeleného čaje, měli menší příznaky psoriázy než ti, co zelený čaj zcela ze svého dne vynechali. Rovněž se přišlo na to, že zelený čaj má pozitivní vliv na mozek, konkrétně tedy na takzvanou pracovní paměť a naše kognitivní funkce. Proto je vhodným doplňkem stravování v případě prevence vzniku demence, Alzheimerovy choroby a ostatních neuropsychiatrických poruch.

Úvodní Fotografie: Freepik