Polštář je klíčem ke správnému spánku. Pro každého je vhodný jiný typ

Fotografie: Depositphotos

Správná poloha pro spánek je univerzální – na zádech, ruce podél těla. Ovšem většině lidí se tato poloha zdá nepřirozená, nemohou se uvolnit, není pro ně pohodlná, a proto spí v každé jiné poloze, na kterou si vzpomenou. V důsledku špatné polohy těla při spánku se ale může objevit řada potíží, například únava, migrény a bolesti hlavy, bolesti zad, poklesy nálady.

Jak tomu předejít?

Věřte nebo ne, ale pro to, abyste se vyspali dobře a doopravdy si odpočinuli vám pomůže obyčejný polštář. Samozřejmě musíte svůj polštář pečlivě vybrat. Ve většině obchodů prodávají polštáře rozdělené do kategorií:

  • Nízké.
  • Střední.
  • Vysoké.

Podle polohy, ve které spíte je potřeba vybírat i polštář. Pokud nejčastěji spíte na břiše v poloze supermana, je dobré mít pod hlavou nízký a měkký polštář, takže nedojde k přepínání svalstva krční páteře.

Pokud rádi spíte na zádech tak je dobré mít polštář středně vysoký a také středně měkký, aby poskytl optimální oporu krku a hlavě a vy se tak mohli doopravdy uvolnit.

Pro lidi, co spí na boku je nejlepší polštář vysoký a tvrdší, aby byla poskytnutá opora nejen krku a hlavě, ale i ramenům.

Při spánku by měla být páteř vždy v jedné rovině, aby nedošlo k zdravotním potížím, jako jsou bolavá záda a krk, bolesti hlavy nebo únava, protože jste se pořád převalovali, budili, poupravovali polštář. Když spíte, hlava by měla být v jedné rovině s páteří, neměla by se naklánět ani zaklánět.

Jak si dále zpříjemnit spaní?

Pokud spíte na zádech, doporučuje se nejen mít polštář pod hlavou a krkem, ale i polštář pod koleny a pod bederní páteří, aby co nejvíce zůstala ve svém přirozeném zakřivení. Pokud spíte na boku, doporučuje se dát polštář mezi nohy a ruce, aby se žádné svaly při spánku nepřepjaly a nebyly ráno po probuzení bolestivé.

Pro polohu na břiše, kdy máte jednu nohu pokrčenou v koleni a vystrčenou do strany, se právě pod toto koleno doporučuje dát jako oporu polštář, aby se bederní páteř zbytečně nenamáhala.

Pokud máte jakékoliv zdravotní problémy se zády, doporučuje se vždy spát na zádech a oporou polštářů. Nesprávná poloha a malá opora by mohly problém ještě zhoršit. Pokud máte jakékoliv další zdravotní problémy, vaši polohu při spánku, polštáře a všechna doporučení i rady a nápady vždy konzultujte se svým lékařem.