Domácí lékárnička, důležitá součást každé domácnosti

Pokud si myslíte, že autolékárnička se základním vybavením na záchranu života stačí v domácnosti, především v takové, ve které jsou děti, mýlíte se! Pokud ještě nemáte svoji domácí lékárničku, víme, jaké léky do ní pořídit.

Základní pomocníci

TEPLOMĚR – důležitá součást lékárničky, ať už jde o ten se rtutí nebo dnešní, digitální. Teploměr potřebujete, lékař se vás vždy zeptá na to, zda jste měli teplotu, máte-li problém.

NÁPLASTI – velmi potřebná součást každé lékárničky jsou i náplasti, a to každé velikosti – anebo univerzální, které si sami nastříháte. Ovšem pamatujte, že ne vždy máte čas hledat nůžky a stříhat náplast, když máte zraněnou ruku, která krvácí.

OBVAZY – možná si myslíte, že nejsou až tak potřeba, ale jednou se budou hodit. Pořiďte stahovací, obyčejné, se čtverečky i bez nich. Neprojdou, jsou sterilní, neuděláte s nimi krok vedle.

PINZETA – určitě se hodí i na jiné věci, než jen trhání obočí. V lékárničce však mějte vždy jednu sterilní, kterou v případě nouze vytáhnete klíště.

DEZINFEKCE – není to až tak lék, jako velmi důležitý přípravek, který je vždy potřeba použít při sebemenším poranění. Zabrání infekci, vyčistí ránu.

Základní léky

PRÁŠKY NA BOLEST A TEPLOTU – všichni známe Paralen, Ibalgin. Nestojí víc, jak stovku, vydrží dlouho a určitě pomůžou!

PRŮJEM, ZÁCPA – každého jednou potrápí. Určitě tedy nezapomeňte pořídit Endiaron nebo Smectu.

KAŠEL + RÝMA – potrápí nejen dospělé, ale hlavně děti, je tedy dobré mít vždy v záloze, pro jistotu nějaké kapky či sirup na kašel; co se týče rýmy, určitě je vhodné mít po ruce něco, díky čemu se budete moci nadechnout.

ALERGIE – pokud jste alergikem, určitě se někde doma nějaké léky najdou, ale co když nevíte o alergii na píchnutí včely? Nezapomeňte na Zyrtec, první pomoc!

Masti a krémy

POPÁLENÍ – ať už šáhnete na rozpálený hrnec, žehličku, popálíte se vařící vodou nebo o svíčku, je dobré mít doma hojivou mast, která utiší bolest a zahájí hojení rány. Předejdete tak jizvě a infekci.

ŠTÍPNUTÍ HMYZEM – v létě trápí velké procento lidí komáři a jejich svědivá a otravná štípnutí. Mějte v zásobě mastičky na tyto štípance. Díky nim si neseškrábete kůži z těla.

Teď znáte všechny potřebné součásti domácí lékárničky. Samozřejmě může obsahovat i něco navíc – například repelent, kapky do očí, léky na akné… Ale takové věci se vztahují na individuální potřeby vás, vašich dětí.

Obrázek: pixabay.com