Příznaky, které značí, že můžete mít ucpané tepny. Nepodceňujte je a včas vyhledejte odbornou pomoc

Fotografie: Unsplash

Tepny jsou cévy, které nám odvádějí krev ze srdce. Jejich ucpání je život ohrožující stav a je potřeba se mu vyvarovat. Zjistěte, jak poznat, že se toto onemocnění může týkat i vás.

Tepny nám odvádějí krev směrem od srdce do ostatních orgánů a tkání v těle. Krev je v tomto případě bohatá na kyslík a potřebné živiny. Ucpání tepen je proto velmi nebezpečné a ohrožující náš život. Dochází k němu vlivem hromadění materiálu, který se skládá především z tuku, cholesterolu a dalších látek v krvi obsažených. Postupně dochází k zúžení a následnému ucpání tepen. Následky tohoto stavu mohou být mnohdy fatální.

Možné příznaky ucpání tepen

Počáteční stav onemocnění je mnohdy bez příznaků. Jak však nemoc postupuje, může docházet k větším projevům. Mezi základní se řadí bolest na hrudi, která vzniká nedostatečným přísunem kyslíku do srdce. Onemocnění může doprovázet také dušnost, která je častější u žen než u mužů. Předpokládá se, že k ní dochází vlivem snížené schopnosti srdce se plnit a vyprazdňovat, čímž dochází ke vzniku zvýšeného tlaku v přilehlých plících.

Fotografie: Unsplash

Méně jasnými příznaky jsou únava a poruchy trávení. Kombinace srdečního selhání a namáhavého dýchání vede k rychlejšímu unavení člověka a větší potřebě odpočinku. Doprovázejícím příznakem je poté pocit pálení, který se často mylně považuje za zažívací problém. Pálení žáhy se často vyskytuje po jídle a díky vhodné medikaci dochází k jeho zmírnění. Pokud ovšem tento pocit přetrvává i nadále, může se jednat o příznak srdečního selhání.

Kdy bychom měli zpozornět

U osob se srdečním onemocněním velmi často dochází k silnému pocení. Tento stav souvisí se zvýšenou srdeční námahou. Po krátké procházce se také vyskytuje bolest v oblasti hýždí, stehen nebo lýtek. Bolest je pulzující až palčivá, po chvíli ale odezní. Ucpat se mohou ale také tepny, které přivádí krev do mozku. V tomto případě mohou lidé pociťovat příznaky mozkové mrtvice.

Fotografie: Unsplash

Méně zřetelnými příznaky onemocnění je časté točení hlavy nebo erektilní dysfunkce. Pocit závratě nebo dočasná ztráta vědomí souvisí s nedostatečným průtokem krve v mozku. Nedostatečný průtok krve může být také v oblasti pohlavních orgánů, zde dochází k častým poruchám erekce. Lidé mohou mít různé příznaky související s ucpáním tepen. Spektrum projevů onemocnění je velmi široké.

Zdroj: WebMD