První pomoc v boji proti zatuchlým ručníků. Zvolte účinnou přírodní cestou zkušených hospodyněk

Fotografie: Freepik

Jistě jste se již setkali s úkazem, zvaným zatuchlé ručníky. Čerstvě vyprané, vyžehlené a v čisté skříni uložené ručníky zapáchají. Tento mrazivý zápach je způsoben bakteriemi. Nechutné, ale pravdivé! Naučte se, jak přirozenou cestou odstranit bakterie z pračky a udržet tak ručníky čisté a voňavé.

Ručníky jsou živnou půdou pro bakterie způsobující zápach, když jsou v pračce, v sušičce nebo zavěšené v koupelně. Osušky jsou nejhorší zdroj pachů, protože jejich tloušťka zachovává vlhkost, která podporuje rozvoj bakterií.

Co je způsobuje?

Páchnoucí ručníky nemůžete vyčistit a osvěžit, pokud neznáte příčinu problému. Zápach ručníků má čtyři běžné příčiny:

  • Příliš dlouho zůstávají v pračce. Horké a vlhké prostředí pračky umožňuje rychlý růst bakterií.
  • Zůstávají vlhké: Mokré ručníky jsou živnou půdou pro bakterie v sušičce nebo ve vlhké koupelně.
  • Hromadění pracího prostředku: Prací prostředek, který se pořádně neopláchl, přitahuje nečistoty a bakterie.
  • Zbytky změkčovače: Změkčovač textilií je mastný povlak, který zachycuje nečistoty a bakterie.

Co s použitým ručníkem

Použité ručníky jsou po koupeli často nasáklé vodou, proto je třeba nechat je pořádně vyschnout. Ve vlhké koupelně jde však o téměř nemožný úkol, proto je pověste na vzdušné místo a nechte je vyvětrat. Pokud Vám prostor nedovolí například rozevřený sušák, zainvestujte do topného žebříku.

První pomoc

Zatuchlý ručník nemusí jít nutně ihned znovu do pračky. Bohatě postačí saponát, který nanesete na houbičku a s ní přejedete celou plochu ručníku. Poté jej nechejte důkladně oschnout. Pokud zápach nezmizí zcela, jistě se zmírní. Pokud nemáte vhodný saponát, použijte jedlou sodu, která absorbuje vlhkost i zápach.

Citron

Pokud přidáte k ručníkům přibližně hrnek citronové šťávy, nejen, že ručníky vybělí, ale zachová jim měkkost a svěžest.

Nežehlete

Je snad automatické, že se po usušení ručníky žehlí. Avšak v tomto případě nechte žehličku být. Nejen, že si ušetříte práci, ale vlákna ručníku zůstanou méně zatížena.

Ocet a kypřicí prášek

Do pětilitrového kbelíku napusťte vodu, přidejte balíček kypřicího prášku a hrnek octa. Směs promíchejte, namočte do ní ručníky a nechte je uvnitř 3 hodiny. Následně je klasicky vyperte.

Ocet a jedlá soda

Při prvním praní použijte pouze horkou vodu a místo prášku hrnek octa. K druhému praní použijte opět pouze vodu a půl hrnku jedlé sody. Po tomto praní budou ručníky čisté, vydezinfikované a zbavené veškerého pracího prostředku, který mohl uvíznout ve vláknech. Ručníky nechte pořádně proschnout a následně je pouze složte do skříně, opět nežehlete.

Vyčistěte pračku

Ze špinavé pračky nebude prádlo nikdy čisté, proto věnujte čas jejímu čištění. Jako prevence slouží puštění programu s prázdnou pračkou, do které přidáte ocet nebo bělidlo. Mimo jiné věnujte čas vymytí nádoby na prací prášek a těsnění. Abyste zabránili vzniku plísní, pračku po každém praní pečlivě vyvětrejte.