Domácí odstraňovač skvrn se zbaví zaschlých nečistot během okamžiku. Neocenitelný pomocník díky kterému bude oblečení jako nové

Fotografie: Freepik

Jak mít čisté a běloskvoucí prádlo beze skvrn? Inspirujte se nápady našich babiček, které věděly, jak odstranit různé druhy skvrn a šmouh z oděvů nebo rozdílných druhů textilií pomocí šetrných a ekologických přípravků, které máte dozajista doma i vy.

Při sportu, na procházkách v jarním počasí, ale i v domácnosti při domácích pracích nebo tvoření se mohou na oděvech objevit skvrny rozličného původu. Každá hospodyňka pak řeší, jak je efektivně odstranit, aby prádlo bylo zase čisté a nedošlo k jeho poškození. Samozřejmě lze zakoupit drahé přípravky, které však mívají agresivní účinky a zbytečně zatěžují nejen naši kapsu, ale hlavně životní prostředí. Existuje mnoho přírodních prostředků, které se dokáží vypořádat se skvrnami od trávy, červeného ovoce, mastnoty nebo potravin s barvicími účinky na různých druzích textilu.

Rady našich babiček jsou nejúčinnější

Co dělat ve chvíli, kdy se skvrna na prádle objeví? Důležité je šmouhu okamžitě ošetřit, aby zbytečně nezaschla do tkaniny a nepronikla hluboko do vláken. Nejprve je nutné ze skvrn odstranit zbytky potravin, bláta nebo toho, co znečištění způsobilo a současně látku namočit na 2 hodiny do vlažné vody, případně při menším znečištění dát prát do pračky na vhodný program. U odolných skvrn je však nutné se jich nejprve zbavit.

Fotografie: Freepik

Přírodní prostředky pro čisté oděvy a textilie

Agresivní chemické prostředky, které jsou dostupné v drogeriích, samozřejmě odolné skvrny odstraní, mohou však také oděvy poškodit. Naše babičky uměly vyčistit látky přírodním způsobem, bez poškození vláken a jejich prádlo bylo zářivější než v dnešní době. Jaké prostředky používaly pro čisté oděvy, bytové textilie a ložní prádlo? Dříve se hospodyňky nejvíce spoléhaly na:

  • ocet z bílého vína,
  • peruhličitan sodný (perkarbonát sodný, někdy také peroxouhličitan sodný),
  • citronovou šťávu,
  • hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda, bikarbona),
  • přírodní tzv. marseillské mýdlo,
  • peroxid vodíku.

Bílým octem na skvrny

Jak odstranit čerstvé skvrny? Smíchejte ocet z bílého vína a horkou vodu a pomocí rozprašovače nastříkejte na skvrny, poté dejte prát na běžný program do pračky.

Peruhličitanem sodným na odolné nečistoty

Perkarbonát sodný nebo také peruhličitan sodný se hodí na odolné a mastné nečistoty, pro praní montérek. Stačí jej rozpustit dle návodu ve vodě a ponechat oděvy namočené přes noc. Poté dát prát běžným způsobem. Perkarbonát lze přidat též rovnou do přihrádky k pracímu prášku při běžném praní.

Čištění pomocí citronové šťávy

Dalším skvělým činidlem pro zářivě čisté prádlo je obyčejný citron, který funguje jako antioxidant. Především citronová šťáva výborně funguje na skvrny od rzi nebo různých druhů barevného ovoce. Postačí vymačkat čerstvou citronovou šťávu, rozetřít na flek a nechat asi 30-60 minut působit, následně dát vyprat standardním způsobem.

Jedlá soda na skvrny i pro vybělení prádla

Velmi účinným a ekologickým přípravkem je jedlá soda, bikarbona nebo také hydrogenuhličitan sodný. Stačí rozpustit 1-2 lžíce v 10 litrech vody a nechat prádlo namočené, následně vyprat běžným způsobem. Jedlou sodu lze nadto přidat k pracímu prášku pro vybělení prádla.

Fotografie: Freepik

Odstranění skvrn pomocí marseillského mýdla

Kvalitní marseillské mýdlo je zcela přírodní a odbouratelné v přírodě, základem jsou rostlinné oleje, které tvoří z více než 70 %. Znečištěné prádlo lze vyprat v pračce za použití nastrouhaného a rozpuštěného marseillského mýdla, můžete přidat i lžíci jedlé sody. Zvláště odolné skvrny z trávy, ovoce nebo krve lze potřít mýdlem napřímo a následně dát teprve prát do pračky.

Odstraňte špínu peroxidem vodíku

Další metodou pro odstranění špíny z oděvů a látek je směs z destilované vody, peroxidu vodíku a jedlé sody v poměru 2:1:1. Nalijte směs do rozprašovače a postříkejte směsí špínu, poté dejte prát do pračky. Látky můžete ještě před praním namočit. Výborně směs funguje na skvrny od krve, červeného vína nebo červeného ovoce.