Přicházející mrtvice mluví vlastním jazykem. Napnutý obličej i těžké ruce přiznají barvu

Fotografie: Depositphotos

Podle údajů Světové organizace pro mrtvici prodělá 1 člověk ze 6 během svého života mrtvici. Proto je třeba znát její první příznaky.

Každý rok dochází k přibližně 150 000 mrtvicím a z nich zhruba 40 000 končí smrtí. K mrtvici dochází, když je přerušeno nebo sníženo zásobování mozku krví. Takže pokud vidíte, že někomu není dobře, jednejte, i když vám bude říkat, že je to pouhá bolest hlavy, která přejde. Dost možná mu totiž zachráníte život, říká doktorka Payal Kohli.

Jak se vyhnout mrtvici

Nejdříve je nutné znát rizikové faktory, které mohou způsobit mrtvici. Je to především nadváha nebo obezita, fyzická nečinnost, diabetes, vysoký krevní tlak, kouření či zvýšený cholesterol. Proto pokud u sebe některý z těchto faktorů zpozorujete, choďte pravidelně na prohlídky, abyste věděli, že jste v pořádku.

Příznaky mrtvice

Na rozdíl od srdce mozek nebolí. Přesto každý rok zemře 400 000 lidí na kardiovaskulární komplikace a každých 40 sekund zemře někdo na mrtvici. Právě v této souvislosti se zrodila iniciativa „Chameleon Strategy“, jejímž cílem je pomoci lidem odhalit první příznaky mrtvice a okamžitě kontaktovat záchrannou službu. Jedná se o napnutý obličej, těžkou ruku a zapletený jazyk.

Fotografie: Pexels

Další příznaky mrtvice

Mezi další příznaky mrtvice patří potíže s mluvením a porozuměním tomu, co vám ostatní říkají, ochrnutí nebo necitlivost obličeje, paží a nohou nebo třeba náhlá změna vidění. Může se jednat například o rozmazané, černé nebo dvojité vidění. 5 z 10 lidí potřebuje po cévní mozkové příhodě rehabilitaci, nebo se buď úplně nezotaví, nebo mají další cévní mozkovou příhodu.

Zdroj: Healthline