Faktory, které zvyšují riziko vzniku mozkové mrtvice a lidé je stále podceňují. Nedělejte stejné chyby

Fotografie: Freepik

Cévní mozková příhoda se může objevit v jakémkoliv věku, a proto je důležité nechodit jí naproti. Vyhněte se faktorům, které ji vyvolávají a dožijete se delšího věku, navíc budete zdraví a plní energie.

Mozková příhoda postihuje hlavně lidi nad 60 let

Statistiky vypovídají, že na světě každé čtyři minuty zemře 1 člověk na cévní mozkovou příhodu. Tato nemoc se ale může objevit i u mnohem mladších lidí, kteří jsou takovou situací překvapeni. Proti mozkové příhodě se nedá pojistit, ale můžete mít pod kontrolou některé faktory, které by jinak přispěly k tomu, že vás příhoda dostihne.

Prvním ukazatelem je vysoký krevní tlak. Jestliže přesáhne hodnotu 130, je to dobrý důvod vyhledat lékaře. Kromě léků, které jsou přímo určené na vysoký krevní tlak, vám pomůže také skončit s kouřením nebo omezit pití alkoholu. Omezte také cukry, rychlé sacharidy a celkově se zaměřte na zdravý životní styl.

Fotografie: Freepik

Dalším varovným znakem může být vysoký cholesterol. Bezpečná hladila cholesterolu je 200, zvýšené riziko mozkové příhody začíná na 240. Jestli chcete vědět, jakou máte hladinu, musíte se nechat pravidelně testovat.

Cukrovka typu 2 je nebezpečná kvůli komplikacím, které mohou přijít. Zvyšuje riziko onemocnění srdce i ledvin. Riziko cévní mozkové mrtvice je navíc vyšší 1,5krát. Sledujte index tělesné hmotnosti, sportujte a vyvarujte se sladkostem.

Fotografie: Pixabay

Vyhýbejte se alkoholu a dietním nápojům

Každá dávka alkoholu zvyšuje riziko cévní mozkové příhody. Mrtvice bude téměř nevyhnutelná, pokud se alkohol ve vaší stravě vyskytuje pravidelně. Dietní nápoje, které obsahují náhražky cukru, jsou mnohem škodlivější než ty, které jsou slazeny běžným cukrem. Raději pijte velké množství vody.

Kouření zase zvyšuje hladinu „špatného“ cholesterolu a snižuje hladinu „dobrého“. Cévy se během kouření zužují, jejich stěny ztrácejí pružnost. Tyhle všechny faktory člověka přibližují k mrtvici. Lidé, kteří mají nadváhu, jsou také více ohrožení mozkovou příhodou.

Obezita zvyšuje riziko cukrovky, způsobuje vysoký krevní tlak a také vysoký cholesterol. Chcete-li několik kilogramů zhubnout a dostat se na váhu, která vás nebude ohrožovat na životě, navštivte endokrinologa, který by měl vyloučit hormonální nerovnováhu. Může vám poradit s jídelníčkem a doporučit pohyb, který vám bude vyhovovat.

Mozková příhoda může postihnout také malé děti

Jsou to ale jednotky až desítky případů ročně. Pediatři by měli vědět, že i u dětí se může cévní mozková příhoda vyskytnout. U dětí je hlavní příčinou zánětlivý proces. Cévní mozková příhoda se u dětí může projevit v důsledku planých neštovic. Mohou nastat různé komplikace, včetně zánětu cévní stěny.

Do podobné situace se mohou dostat děti se srdečními vadami nebo po operacích srdce. Ty jsou pak ve větším riziku, že nastanou další komplikace, mezi kterými může být i mozková mrtvice.