Správné fungování tohoto párového orgánu je klíčové pro chod celého organismu. Bez ledvin není možné, aby se tělo vypořádalo s vážnějšími nemocemi. To platí také o onemocnění covid-19. V důsledku toho může tato choroba virového původu napadnout právě ledviny.
Riziko nepanuje jen u koronaviru, ale také u dalších onemocnění virového či bakteriálního původu. Tyto zdravotní potíže mohou zapříčinit vznik zánětlivého procesu v ledvinách. Zejména u pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19 si lékaři povšimli jejího vlivu na ledviny. U nich v následku výskytu tohoto viru dochází ke snížení celkové funkce, na základě čehož dochází k řadě dalších komplikací.
Koronavirus a ledviny
Ve většině případů dochází ke zvýšené intoxikaci, špatnému okysličení krve či zvýšení její srážlivosti, kdy hrozí riziko tvorby krevních sraženin, které mohou ohrozit cévy ledvin. Navíc pokud již pacient některým onemocněním trpí, v případě nákazy koronavirem hrozí mnohem horší průběh původní choroby.
Nový typ koronavirové infekce negativně ovlivňuje fungování celého systému a s ním spojenou obranyschopnost. Následkem toho jsou pacienti, jež tuto nemoc prodělali, náchylnější k infekčním chorobám než ostatní.
Pomocí čeho lze včas rozpoznat nesprávné fungování ledvin?
Řada onemocnění ledvin bývá asymptomatická, tudíž není snadné je zavčas rozpoznat a zahájit jejich léčbu. Existují však příznaky, které mohou naznačit, že ve fungování tohoto párového orgánu nastaly změny. Které příznaky patří mezi nejčastější?
- Změna barvy moči – její ztmavnutí, objevit se může i krev
- Bolest v bederní oblasti
- Horečka
- Otok v obličeji
Pokud na sobě některý z těchto jevů zpozorujete, obraťte se na svého lékaře. Kromě infekčních onemocnění mohou na funkci ledvin mít také genetické predispozice.
Jak ledvinám pomoci?
V prvé řadě dodržujte dostatečný pitný režim. Je důležité dbát také na stravu a vše ostatní, co do svého těla dáváte. Popřemýšlejte o množství alkoholu, který pijete. I ten může snížit správnou funkci ledvin.
Dále myslete a jednejte tak, abyste se vyhnuli nadměrné fyzické námaze, silnějšímu podchlazení. Svoji roli zde může sehrát také všudypřítomný stres – právě jeho nadbytek může oslabit celý organismus, ledvin nevyjímaje. Proto je třeba podniknout kroky k jeho snížení.