Příčiny noční bolesti zubů, která je často důvodem nespavosti

Fotografie: Fotolia

Bolest zubů v noci je poměrně častou záležitostí. Příčinou může být zánět způsobený hlubokým kazem nebo bruxismem. Bolest během spánku může nastat i po ošetření kořenových kanálků. Bývá intenzivní, náhlá a často pulzující. Tento problém lze dočasně zmírnit léky proti bolesti nebo bylinnými výplachy. Zjistěte, co vaši bolest způsobuje a jak jí účinně předcházet.

Pulpitida, nejčastější příčina noční bolesti zubů

Nejběžnější příčinou bolesti zubů během spánku je akutní pulpitida. Ačkoli zánětlivý proces zubní dřeně může být bez symptomů, v důsledku vodorovné polohy těla dochází ke zvýšenému přívodu krve do hlavy, při kterém se zvyšuje tlak v zubních kanálcích, což má za následek pulzující bolest. Často dochází také k zánětu zubní dřeně. Nejběžnější příčinou je infekce pocházející z hlubokého kazu, která dráždí nervy.

Fotografie: Freepik

Skřípáte zuby? Pak trpíte bruxismem, který ničí zubní sklovinu

Další příčinou bolesti zubů v noci může být bruxismus, což je zatínání nebo skřípání zubů, obvykle v noci. O tomto problému často ani nevíte, děje se to totiž bez vašeho vědomí v hluboké spánku. Přetížené zuby, vystavené značným okluzním silám, reagují bolestí. Navíc vás mohou bolet i svaly, které svírají čelisti.

Jak se úporné noční bolesti zubů co nejrychleji zbavit?

Jediným způsobem, jak vyléčit příčinu bolest, je návštěva zubaře. Po vyšetření lékař určí přesnou příčinu bolesti a zahájí léčbu. Většinou není možné získat pomoc hned v noci, takže při akutních stavech si musíme pomoci sami. Nejúčinnější metodou jsou volně prodejné léky proti bolesti: ibuprofen, paracetamol nebo metamizol.

Fotografie: Pixabay

Často jsou nutné vyšší dávky (nepřekračujte maximální dávky, které jsou uvedeny v příbalové informaci k danému přípravku) a ani tak nemusí být bolest zcela potlačena. Obvykle však poskytují určitou úlevu.
Domácí léky na bolesti zubů v noci nemusí být účinné, ale stojí za zkoušku:

  • Můžete vyzkoušet bylinné dezinfekční prostředky z heřmánku nebo šalvěje.
  • Zkuste si přiložit na tvář studený obklad, vypláchnout ústa studenou vodou nebo sát kostku ledu.
  • Bolest lze zmírnit také rozdrceným stroužkem česneku, který má antibakteriální účinek.
  • Může vám pomoci i hřebíčkový olej. Vše, co musíte udělat, je namočit do něj vatový tampon nebo tyčinku a přiložit ji na bolavý zub.