Potraviny, které pomáhají chránit zdraví srdce. Neměly by chybět na žádném jídelníčku

Fotografie: Freepik

Dávat si pozor na zdraví srdce je velmi důležité. Chtě nechtě čelí jeho nemocem v průběhu života téměř každý. Chceme-li chránit zdraví svého srdce, není nutné polykat ihned léky. Nejen lékaři hovoří o změně stravy a vlivu potravin na zdraví našeho srdce. Zjistěte, jaké potraviny jsou pro zdraví našeho hnacího motoru extrémně prospěšné.

Játra

Tato pochoutka nechutná každému, avšak jejich konzumace je pro srdce velmi prospěšná. Obsahují mnoho stopových prvků, které posilují srdeční sval. Milovníci trpí na srdeční problémy jen zřídkakdy. S jejich konzumací se to však nesmí přehánět, vzhledem k možné zácpě.

Olivový olej

Chcete-li udržet srdce zdravé, vařte na správném oleji. Odborníci na výživu a kardiologové doporučují kupovat pouze olivový olej. Postrádá karcinogeny a dokonale řídí činnost srdečního svalu. Navíc nepodporuje tvorbu krevních sraženin, které jsou nejčastější příčinou srdečních záchvatů.

Fotografie: Pixabay

Brambory

Vzhledem k vysokému obsahu škrobu, nemají brambory nejlepší pověst. Lidé se zvýšenou tělesnou hmotností by měli jíst brambory s opatrností. Ale mírná konzumace brambor pomáhá srdci hodně. V této kořenové zelenině je obsažena téměř šoková dávka živin a vlákniny. Tyto dvě složky normalizují krevní tlak a posilují srdeční sval.

Červená řepa

Často ignorujeme tuto užitečnou kořenovou zeleninu. Ne každý má rád její charakteristickou vůni a chuť, ale červená řepa má mnoho užitečných vlastností. Podporuje vaskulární elasticitu, zlepšuje krevní oběh. Lidem, trpícím rychlým srdečním tepem, se doporučují jíst pokrmy z červené řepy alespoň jednou za tři dny.

Fotografie: Pixabay

Hořká čokoláda

Pochoutka, která také pomáhá srdci. Můžete jíst pár kousků tmavé čokolády denně, a nic se nestane. Tmavá čokoláda normalizuje krevní tlak, snižuje riziko vzniku krevních sraženin a snížené imunity. Ale mléčné čokolády se budete muset vzdát. Srdce nemá rádo přemíru cukru.

Mimo jiné…

Kromě vhodně volených surovin je na místě vštípit si pár zvyků, které budete dodržovat, nejen co se stravování týče.

Pitný režim

Hlídejte si pitný režim. Nejen, že existuje minimální hranice příjmu tekutin za den, ale ta maximální. Pro zdravé srdce je vhodný příjem 1,5-2 litrů denně. Příjem kávy nemusí být zcela omezen, avšak snížen by měl být alespoň na 1-2 šálky denně.

Sůl

V tomto případě začněte již při vaření a na solení pokrmů používejte bylinky, česnek či citronovou šťávu. Slánku vyhoďte ze stolu a sledujte podíl soli v potravinách, které konzumujete. V případě konzumace v restauraci požádejte o minimální dosolení pokrmu.

Pohyb

Zařaďte do svého každodenního života pohyb. Volte aktivitu, při které se příliš nezadýcháte. Vhodné jsou procházky, lehká cyklistika či plavání.