Snadné hubnutí díky zdravým potravinám, které vám pomohou účinně spalovat tuky

Fotografie: Depositphotos

Odbourávejte tělesné tuky účinně a přirozeně pomocí správně nastaveného jídelníčku. Tyto potraviny vám k tomu dopomohou.

Hubnutí a spalování tuků je věc, se kterou pomyslně zápasí pravděpodobně spousta lidí. Je to totiž běh na dlouhou trať a ovlivňuje ho celá řada faktorů. Řadí se mezi ně například pracovní vytížení, pohybová aktivita, ale také i stres a především strava. Ta je klíček k úspěchu, a proto je dobré ji nikdy nepodceňovat. Existují totiž potraviny, které celý proces znatelně zpomalí, ale také ty, které tělu napomohou k přirozenému odbourávání tuků, prozrazuje výživová specialistka Franziska Spritzler.

Správné stravování je základ

Odbourávání tuků v těle je věc, kterou kromě fyzické aktivity řídí především metabolismus. Ten je zase pro změnu z velké části ovlivňován stravou. Ta by proto měla být především vyvážená a bohatá na všechny složky, které naše tělo potřebuje. Žádné diety, přehnané odpírání či počítání každé kalorie není potřeba. Stačí tělu dodat vyváženou porci všeho, co si žádá.

Co se týče samotného metabolismu, je důležité vědět, co ho zpomaluje a co ho naopak dokáže spolehlivě nastartovat, a napomoci tak k přirozenému spalování tuků. Zde proto najdete základní seznam potravin, které podporují rychlejší metabolismus, a tím také rychlejší hubnutí bez diet a jiných přehnaných zásahů do těla ve formě tabletek či dalších „zázračných“ hubnoucích prostředků.

Mastné ryby

Ryby jsou skvělou formou, jak do svého těla dostat pořádnou dávku omega-3 mastných kyselin. Ty kromě podpory přirozené funkce metabolismu také vyživují naše srdce a chrání je před kardiovaskulárními onemocněními. Navíc jsou ryby plnohodnotným zdrojem kvalitních a zdravých bílkovin, které udržují tělo syté, a tím opět napomáhají ke správnému chodu metabolismu.

Fotografie: Freepik

Jelikož jsou ryby vskutku zdravé ze všeobecného hlediska, je výběr velmi pestrý a bohatý. Mezi nejlepší druhy mastných ryb se však řadí losos, sleď, sardinky nebo například makrela. Skvělým doplňkem stravy je také rybí olej, který lze pohodlně přidávat do běžných pokrmů. Zařaďte proto tuto potravinu do svého jídelníčku alespoň 2krát týdně.

Káva

Káva všeobecně patří mezi velmi oblíbený nápoj, a to po celém světě. Kromě toho, že dodá energii nebo dokáže zlepšit fyzický výkon, káva také znatelně přispívá k rychlejší činnosti metabolismu. Tu dokáže zvýšit dokonce o 3–13 % v závislosti na konkrétní tělesné reakci člověka. Pití kávy však nepřehánějte a po každém šálku tohoto nápoje poctivě doplňte tekutiny v těle vodou.

Vejce

Ačkoliv vaječné žloutky obsahují poměrně vysoké procento cholesterolu, celá vejce se doporučuje jíst minimálně 3krát týdně, a to zejména na snídani. Vejce jsou totiž surovinou bohatou na zdravé a kvalitní bílkoviny, které nás udrží syté po dlouhou dobu. Navíc také obsahují celou řadu potřebných vitamínů, minerálů a dalších pro tělo nezbytných látek. Rovněž také zvyšují funkci metabolismu, a to o neuvěřitelných 20–35 %. Toto rapidní zvýšení však působí pouze pár hodin po jídle a poté se postupně snižuje.

Fotografie: Freepik

Kokosový olej

Kokosový olej je dokonalou náhradou běžných rostlinných olejů, a to hned z několika důvodů. Prvním z nich je jeho nízký obsah cholesterolu, následuje celá řada vitamínů a minerálů, a navíc má tento olej skutečně znatelný vliv na spalování tuků. Nedávná studie totiž přinesla poznatek, že lidé, kteří do svého jídelníčku zahrnuli 2 polévkové lžíce kokosového oleje denně, ztratili během měsíce 2,5 cm břišního tuku. Přidat si ho tak můžete do každodenní stravy, nebo ho můžete používat například na smažení.

Zelený čaj

Pravidelné pití zeleného čaje má hned celou řadu výhod. Na jejich prvním místě je účinná ochrana srdce před nejrůznějšími nemocemi, následuje také eliminace rizika rakoviny a pokračují účiny, které znatelně urychlují metabolismus. Tělo tak mnohem rychleji spaluje, a navíc je díky drobnému obsahu kofeinu v zeleném čaji plné energie. Zelený čaj je tak ideální náhradou energetických nápojů, a dokonce také kávy.

Fotografie: Freepik

Syrovátkový protein

Kromě toho, že syrovátkový protein dokonale podporuje růst svalové hmoty a brání jejímu úpadku při fyzické nečinnosti, urychluje i přirozenou funkci metabolismu. Navíc je také tento protein hotovou bílkovinovou bombou plnou vitamínů, takže nás i malá svačinka v této podobě dokáže udržet syté, a nemáme tak potřebu neustále jíst. Nejedná se však o náhražku plnohodnotné stravy, ale pouze o její doplněk a obohacení při pravidelném pohybu.

Fotografie: Freepik

Jablečný ocet

Další významnou složkou potravy, která velmi ovlivňuje správný chod metabolismu, je jablečný ocet. Ten mimo jiné i snižuje chuť k jídlu a odbourává vysokou hladinu cukru v krvi. U lidí s cukrovkou se podílí také na snižování inzulínu v krvi. Odborníci tedy doporučují každodenní užívání jablečného octu, a to zhruba v množství 1–2 polévkových lžic.

Chilli papričky

Chilli papričky jsou potravinou, jež je velmi bohatým zdrojem antioxidantů, které kromě zlepšeného spalování pozitivně působí také na záněty v těle. Ty totiž zmírňují a napomáhají k lepší ochraně buněk. Pravidelná konzumace chilli papriček tedy nejenže podpoří udržení štíhlé linie a přirozené spalování tuků, ale také chrání tělo před nemocemi a viry. Nejlepší je konzumace celých sušených papriček (ty lze také vyvařit) nebo jejich kvalitně namletou formu.

Fotografie: Freepik

Olivový olej

Jedním z nejzdravějších olejů, které jsou na trhu k dostání, je ten olivový. Obsahuje celou řadu vitamínů a minerálů, a navíc podporuje správnou funkci jater i metabolismu. Snižuje cholesterol a zásobuje tělo dobře stravitelnými tuky. Hodí se jak pro přípravu teplých, tak pro dochucení studených pokrmů a také pro smažení. Je tak ideální náhradou jiných, méně zdravých, rostlinných olejů.

Bílý jogurt

Není bílý jogurt jako bílý jogurt a při jeho výběru vždy hleďte především na kvalitu a složení. Méně poctivé bílé jogurty se totiž tváří zdravě, ale není tomu úplně tak. Raději tedy sáhněte po plnotučném řeckém jogurtu, který je perfektním zdrojem bílkovin, vápníku a draslíku. Obsahuje také probiotika, čímž podporuje správnou funkci jater a žaludku, a jeho pravidelnou konzumací dochází ke zrychlení metabolismu, díky čemuž tělo rychleji zpracovává a odbourává přebytečné tuky.

Zdroj: Healthline