Zjistěte, které potraviny snižují riziko vzniku trombózy a zařaďte je na svůj jídelníček

Fotografie: Depositphotos

Lidí, kteří trpí trombózou je v posledních letech čím dál tím víc. Je to nemoc, která je opravdu nebezpečná a není dobré riskovat.

Žilní trombóza je nemoc, při které dochází ke srážení krve. Postihuje hlavně lidi, které mají sedavé zaměstnání, nebo lidi v důchodovém věku. Její příznaky bývají zpočátku velmi nenápadné, a tak je lidi často ignorují. Jenže to je právě ta chyba, protože neléčená trombóza velmi často končí smrtí. Některé potraviny vám ale mohou pomoci snížit riziko vzniku trombózy. A které to jsou? To prozradila lékařka Stacy Sampson.

Co je to vlastně trombóza

K trombóze dochází, když krevní sraženiny začnou blokovat vaše cévy. Může být způsobena poraněním žil na nohou, dlouhodobou nehybností, zlomeninou nebo třeba obezitou. Pokud se u vás objeví nějaké faktory nebo příznaky, které by mohly naznačovat trombózu, rozhodně je neignorujte a raději navštivte svého lékaře.

Fotografie: Freepik

Faktory, které napomáhají srážení krve

Žilní trombózy jsou stále častější a problematičtější. Mezi nejrizikovější faktory, které napomáhají srážení krve patří:

  • Velké množství toxinů v těle
  • Nedostatek enzymů
  • Dehydratace
  • Nezdravé stravování
  • Rodinná anamnéza
  • Kouření
Fotografie: Unsplash

Tyto faktory hodně ovlivňují kvalitu a hustotu krve. Časté příznaky přicházející trombózy jsou ospalost, únava, podrážděnost a může to být v nejhorších případech i ztráta paměti. Samozřejmě se objevuje i bolest končetiny, ve které se trombóza vyskytuje.

Potraviny, které riziko trombózy snižují

Určité potraviny byste ze svého jídelníčku měli vyřadit, pokud například v rodině máte někoho, kdo trpí trombózou. Může to být totiž dědičné a tím pádem je dobré, aspoň trošku pomoci snížit riziko. Naopak mezi potraviny, které byste měli jíst častěji patří kefír a jogurt z kravského mléka, dietní maso (kuřecí nebo krůtí) nebo pálivá červená paprika.

Fotografie: Unsplash

Které potraviny raději vynechat

Pokud již trpíte trombózou, měli byste některé potraviny přestat jíst. Zcela vyřadit byste měli jakékoliv rostlinné oleje (řepkový i slunečnicový). Nahradit byste je měli třeba olivovým olejem, ten zdraví neškodí tolik. Především byste měli vyřadit smažená jídla, hranolky a všechny možné tepelně upravené potraviny z fastfoodu. Je toho samozřejmě víc, ale tohle je to nejhlavnější.

Zdroj: Healthline