Všem dobře známá potravina je účinný přírodní lék, který zatočí s celou řadou zdravotních problémů

Fotografie: Freepik

Česnek pěstovali už staří Sumerové před více než 4 500 lety. Je tedy jednou z nejstarších pěstovaných plodin. Jeho specifická chuť a vlastnosti jsou využívány v gastronomii i léčitelství. Česnek má nepopiratelně mnoho pozitivních účinků na lidský organismus.

Historie česneku

Blahodárné účinky česneku znali už staří Egypťané. Česnek měl podle nich „magické“ vlastnosti. Byl používán i jako ochrana proti rostlinným škůdcům. Egyptští faraóni zahrnovali česnek do jídelníčku svých dělníků, aby měli dostatek síly na stavbu pyramid. Staří Řekové míchali česnek s medem, aby podpořili mužskou sílu a pročistili plíce. Římané zase nosili česnek s sebou jako talisman.

Španělské město Las Pedronieras je dnes oficiálně považováno za světové hlavní město česneku. Do Střední Evropy se česnek dostal v raném středověku. Naši předkové i my sami jsme tak měli dostatek času, ověřit si na vlastní kůži účinky česneku.

Fotografie: Pixabay

Česnek jako přírodní lék

  1. Nachlazení – česnek obsahuje látku zvanou allicin. Četné studie prokázaly, že má allicin antivirové vlastnosti. Čím je česnek čerstvější, tím více allicinu obsahuje. Tato látka také účinně posiluje lidskou imunitu. Není ale jednoduché určit optimální dávku, která by měla preventivní účinky a ochránila člověka před nachlazením. Obecně se doporučuje konzumovat 1 – 2 stroužky česneku denně. Česnek rozdrťte plochou částí nože a pak nasekejte na kousky
  2. Prevence zánětlivých onemocnění v dutině ústní – díky svému složení česnek snižuje riziko rozvoje zánětlivých onemocnění v dutině ústní. Dokáže také účinně potlačit již probíhající zánětlivé procesy, protože obsahuje stopové minerály zvané phytocindes. Tyto minerály mají velmi silné baktericidní účinky. Bojují proti patogenním mikroorganismům, které jsou pro člověka nebezpečné
  3. Antialergen – ethycelát je další užitečná látka, která je v česneku obsažená. Tato látka potlačuje histaminové proteiny, které mají na svědomí alergické reakce organizmu. Česnek dokáže potlačit projevy sezónních alergií (slzení očí, zarudnutí pokožky, pocení atd.)
  4. Zpomaluje proces stárnutí – allicin, stejná látka, která vás chrání před nachlazením má na váš organizmus ještě jeden pozitivní efekt. Allicin je silný, přírodní antioxidant. Pokud ho v sobě máte dostatek, vaše kůže je méně náchylná k poruchám na buněčné úrovni a zůstává déle krásná, mladá a zdravá
  5. Uzdravuje játra – česnek napomáhá játrům v jejich přirozené funkci, detoxikaci. Zatímco játra čistí celé tělo, česnek uvolňuje látky, které zvyšují produkci jaterních enzymů, které se podílejí na detoxikaci

Jak může česnek naopak ublížit

Česnek podporuje chuť k jídlu. Proto není úplně vhodný pro lidi, kteří drží dietu. Pár stroužků v salátu, může způsobit, že člověk sní hned několik porcí. Pokud držíte redukční dietu, dejte si na česnek pozor.

Česnek není také vhodný pro lidi, kteří mají problém s žaludkem, střevy, ledvinami a játry. Nedoporučuje se i těhotným a kojícím ženám.

Zdravý člověk by neměl denně zkonzumovat více než 3 – 5 stroužků česneku.

Ideální je česnek konzumovat v kombinaci se sádlem. Toto spojení má hned několik pozitivních účinků na naše zdraví. Česnek i sádlo aktivně štěpí tuky v lidském těle. Tato kombinace tak pomáhá v boji s nadváhou a zmírňuje projevy celulitidy.

Česnek má jednoduše nezastupitelné místo v naší kuchyni i jídelníčku. Jeho blahodárné účinky využívali už naši předkové. Česnek je i v současnosti považován za silný přírodní lék.