Pokud máte problémy s pletí a trápí vás akné, měli byste se vyhnout konzumaci těchto potravin

Fotografie: Freepik

Spousta žen trpí nejrůznějšími kožními problémy, které jim nijak nepřidávají na kráse. Občas si je však zhoršují samy konzumací nevhodných potravin, říká dermatoložka Erica Julson.

V průběhu puberty začne lidské tělo procházet řadou změn, mezi nimiž jsou i ty hormonální. Chlapcům naroste silné ochlupení a objeví se na jejich těle svaly díky vysoké dávce testosteronu, které se jim najednou dostane. Dívky se potýkají s vážnějšími problémy, jež pro ně příroda přichystala. Všem se však v důsledku velkých změn začne na tváři a po těle objevovat akné, jehož se někteří nezbaví ani v dospělosti.

Fotografie: Unsplash

Omezte mléčné výrobky

Opakované vymačkávání je bezvýsledné a často napáchá ještě více škody. Mladé dívky se pak potýkají s jizvami, jejichž přítomnost zcela nezakryje ani ten nejlepší make-up. Aby vám nehrozilo, že budete muset podobný problém řešit, předejděte případným potížím omezením kravského mléka. V dnešní uspěchané době se totiž příliš nehledí na jeho kvalitu, ale na kvantitu, která se stává přednější.

Fotografie: Unsplash

Aby měla kráva mléko co nejdříve a po co nejdelší možnou dobu, dopují ji chovatelé velkým množstvím hormonů. Ty se následně dostávají i do výsledného produktu, jehož konzumací dostanete všechny tyto látky do těla. Pokud byste z něj však vařili, nemusí se problémy dostavit, s jogurty a sýry totiž zpravidla akné nepřichází. Konzumaci čerstvého i sterilizovaného kravského mléka byste však měli co nejvíce omezit.

Snižte příjem cukru

Dalším problémem dnešní uspěchané doby je nadbytečné používání chemie při zpracování potravin. Některé z nich se dokonce už vyrábí jen uměle, což skýtá hned několik souvisejících potíží. Jednou z nich může být právě také zvýšený výskyt akné na obličeji jinak zdravých a krásných jedinců. Za tím mohou stát mimo jiné rafinované cukry a další potraviny s vysokým glykemickým indexem.

Fotografie: Pixabay

Uměle vyráběná sladidla uvolňují vysokou rychlostí do těla glukózu, která pak zvedá hladinu cukru v krvi. Reakcí těla na tuto skutečnost je zvýšení produkce kožního mazu, jímž se ucpávají póry na pokožce. Jelikož vaše kůže nedokáže vylučovat nežádoucí látky, zůstávají pod ní a tvoří se zde akné. Tomu můžete jednoduše zabránit tak, že začnete používat méně cukru a nebudete jíst tolik sladkého jako doposud.

Na vině může být i ovoce

Ne vždy jsou zdravé potraviny po všech stránkách prospěšné, což platí i zde. Například takový vodní meloun je plný vitamínů a bezpochyby se jedná o zdravou potravinu. Obsahuje však vysoké množství jednoduchých sacharidů, o nichž jste četli výše v tomto příspěvku. Podobně jsou na tom i sýry, v nichž naleznete mnoho potřebných bílkovin, některé však obsahují také spoustu soli, která situaci s akné nijak nezlepší, ba naopak.

Zdroj: Healthline