Trápí vás nepříjemné akné na obličeji? Zatočte s ním jednou provždy

Akné máme ve společnosti spojené především s obdobím puberty. Není to však zdaleka problém jen pubertálních dětí, ale i dospělých. Nepříjemné pupínky tak mohou potrápit i ve zralém věku. Až padesát procent žen ve věku 20 až 29 let se údajně s aknózní pletí potýká.

Celých dvacet pět procent žen ve věku od 40 do 49 let se také setkává s tím, že jejich pleť je problematická a tvoří se jim na obličeji občas akné. Odborníci tvrdí, že příčinou akné v takto zralém věku může být určitá hormonální nerovnováha organismu anebo špatné stravovací návyky.

Hormonální akné u dospělých

Nejčastější oblastí, kde se akné u dospělých a ostatně i u dětí v pubertě vyskytuje, je takzvaná oblast T, tj. čelo, nos a brada. Hormonální akné může způsobovat například:

  • menstruační cyklus
  • syndrom polycystických vaječníků
  • menopauza
  • zvýšená hladina androgenů v krvi (mužských hormonů)

Nerovnováha hormonů v krvi způsobuje zánět kůže a zvýšenou tvorbu mazu. Tím pak vznikají mnohem častěji tzv. černé tečky, ucpané póry, nebo již zmíněné akné, které způsobuje bakterie Propionibacterium acnes.

Akné během menopauzy

Nepříjemné akné může pěkně potrápit i ženy, které prochází menopauzou (končí menstruační cyklus), obvykle k tomu dochází kolem 40 až 50 roku života ženy. Pravděpodobně za vznik aknózní pleti může snížená hladina estrogenů v krvi a zvýšený výskyt androgenů, jako je například testosteron. Řešením může být hormonální substituční terapie, která příznaky menopauzy zmírní.

Co pomůže vyřešit hormonální akné?

Jednou z možností, jak zmírnit, či odstranit aknózní pleť je podávání perorálních antikoncepčních prostředků. Klasická tabletová antikoncepce s vyšším obsahem estrogenů a progesteronů může pomoci. Léky první volby jsou v tomto případě hlavně antikoncepční léky s přídavkem tzv. ethinylestradiolu a také drospirenonu, nebo léky, které obsahují norgetimate, či norethindrone.

Užívání antikoncepce zvažte a prokonzultujte s vaším gynekologem, důležitá je i anamnéza. Neměli byste v ní mít vysoký krevní tlak, nebo rizika pro zvýšenou tvorbu krevních sraženin. Nedoporučuje se ani kuřačkám. Dalšími léky, které mohou pomoci s akné, jsou takzvané antiandrogeny, které snižují v krvi hladinu mužských hormonů. Dále pak jsou možností retinoidy, které obsahují vitamín A. Obsaženy jsou především ve speciálních krémech, pleťových vodách, nebo gelech.

Jak přírodní cestou léčit akné

Skvěle pomůže například na akné olej z Tea tree. Pomáhá léčit problematickou pleť velice efektivně, zmírňuje totiž zánětlivé procesy. Proto vyzkoušejte zakoupit různé pleťové čistící vody, nebo krémy s obsahem této přírodní látky. Před jeho použitím proveďte určitě test na vnitřní straně předloktí, abyste zjistila, zda náhodu nejste alergická na tyto látky. Perfektní a účinný je i zelený čaj, respektive přípravky, které jej obsahují.

Fotografie: Pixabay