Nepříjemný pocit a pachuť v ústech po ránu mohou značit vážné zdravotní problémy

Fotografie: Freepik

Pokud míváte hned po probuzení velmi nepříjemný pocit a pachuť v ústech, může jít i o zdravotní problém, který byste měli řešit se svým lékařem. Samozřejmě, stane se, dáme si někdy vydatnou půlnoční svačinku, nebo se u večeře přejíme, to se poté není čemu divit.

Co ale pokud se nepříjemný pocit i pachuť objevují pravidelně, a to i přes to, že jíte pravidelně, nepřejídáte se a omezili jste půlnoční svačinky? I když se to nezdá, tak tato „chuť“ může být příznakem dalších závažných zdravotních komplikací.

Nejčastější „chutě“ po ránu a co znamenají

Hořká chuť je příznakem toho, že vaše játra a žlučník nepracují tak jak mají a dochází tak ke stagnaci žluči v těle. V nejhorších případech může jít i o příznak cholecystitidy – zánět žlučníku. V takovémto případě začněte pít hodně vody, a z jídelníčku odstraňte vše slané, nakládané a smažené. Pokud se chuť po ránu stále objevuje, navštivte svého lékaře.

Fotografie: Freepik

Slaná chuť je známkou dehydratace. Naše sliny obsahují hodně chloridu sodného – soli, proto při dehydrataci zhoustnou a tím způsobí ten podivný slaný pocit v ústech. Při slaném pocitu v ústech se doporučuje změnit pitný režim a vypít alespoň 2 l čisté vody denně.

Sladká chuť napovídá vysokou hladinu cukru v těle. To může vést k cukrovce, se kterou není radno si zahrávat. Proto, pokud dlouhodobě pociťujete sladkou chuť v ústech hned po probuzení navštivte svého lékaře, preferovaně se nechte vyšetřit endokrinologem.

Kovová chuť v těle může naznačovat zánět dásní nebo dalších onemocnění ústní dutiny. Ovšem může taky značit otravu těžkými kovy jako jsou:

  • Rtuť.
  • Arsen.
  • Olovo.

Všechny tyto kovy se vyskytují ve stopovém množství v našem organismu, ovšem v momentě, co překročí určitou hranici, stanou se pro nás toxickými a pokud není otrava včas odhalena, můžou být i smrtelné.

Další důvody podivných chutí a pocitů v ústech

Kouření je jedním z nejčastějších důvodů nepříjemné chuti v ústech. Nejspíše za ni může zvýšená míra choroboplodných částic, které se při kouření dostanou do ústní dutiny. Kyselý pocit zase může naznačovat zvýšenou kyselost žaludku. Při tomto příznaku se doporučuje vysadit veškerá mastná, překořeněná či přeslazená jídla. Pokud ani to nepomůže, lékař vám předepíše léky na snížení produkce kyseliny chlorovodíkové a vy budete zase jako rybička.