K nejvíce infarktům dochází v zimě. Odborníci odhalili, proč tomu tak je a jak se účinně chránit

Fotografie: Getty Images

Srdce je jedním z nejdůležitějších orgánů našeho těla. Bez existence srdce není možné, aby byl člověk naživu. Starat se o něj musíme pravidelně, aby fungovalo tak, jak má. Člověk s nesprávnou srdeční funkcí má značně omezené šance na dlouhý život. Srdeční choroby jsou i nadále hlavní příčinou úmrtí lidí na celém světě. Většinou jsou úmrtí spojena s infarktem.

V zimě se infarkt projevuje častěji

K infarktu může dojít kdykoli a v každém ročním období. Zima má ale v tomto ohledu prvenství. Nejvíce infarktů se projevuje právě v tomto ročním období. Proč? V zimě dochází k následujícím změnám:

  • prudké výkyvy atmosférického tlaku,
  • přílišná vlhkost vzduchu,
  • silný vítr,
  • poklesy teploty.

To vše může v našem těle vyvolat určité reakce a tyto reakce mohou zvýšit riziko infarktu. Například v chladném počasí se zvyšuje aktivita nervového systému, který má za úkol zahřát naše tělo. Díky tomu dochází k zúžení cév a naopak k vyšší hustotě krve. Tyto faktory mohou negativně ovlivnit krevní tlak a vést tak k infarktu.

Noste teplé oblečení

Z výše uvedeného vyplývá v první řadě toto: noste teplé oblečení. V chladném počasí je velmi důležité postarat se o to, abyste zůstali v teple. Když je vám zima, nervový systém se aktivuje, což způsobí prudký skok krevního tlaku. Krev je hustší, což zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin.

Vyvarujte se nepohodlí

Snažte se nebýt dlouho venku, pokud vám je to nepříjemné. Vyberte také oblečení, které vám bude pohodlné, vyhýbejte se věcem, které se obtížně svlékají nebo nepříjemně nosí. Investovat můžete například do termo prádla, které budete nosit pod běžným oblečením.

Nezapomeňte cvičit

Nejlepší jsou cviky, které se označují jako kardio. Patří mezi ně běh, rychlá chůze nebo jízda na kole (nebo rotopedu). Díky těmto cvikům udržujete své srdce ve zdraví. I když je venku zima, nezapomeňte na pravidelné cvičení.

Sledujte svůj příjem alkoholu

Zima je úzce spojena s prázdninami, což znamená, že většina lidí konzumuje hodně alkoholu. Mylná představa, že vám alkohol pomáhá zahřát se, také zvyšuje konzumaci alkoholu během chladného období. Pokud si však chcete udržet své srdce zdravé, je nejlepší jej konzumovat s mírou, a to i na dovolené.