Chlapec při narození vážil pouhých 325 g. Boj o život nevzdal a teď se mu daří skvěle

Fotografie: Freepik

Lékaři dnes dokážou opravdové zázraky. Podařilo se jim zachránit miminko, které se narodilo předčasně ve 24. týdnu těhotenství. Chlapeček měřil pouhých 23 cm.

Malý Jari Lopez se narodil 22. února 2021 ve státě Nové Mexiko v USA. Jeho příběh ukazuje nejen to, kam pokročila medicína v záchraně nedonošených dětí, ale je i nadějí pro ostatní rodiče. Jari měl dle lékařů jen 30% šanci na přežití a dnes je z něj šikovný chlapec, který žije bez vážnějších zdravotních obtíží.

Lékaři ukončili těhotenství předčasně

Maminka Amber Higgins začala být bedlivě sledována už od 20. týdne těhotenství. Lékaři se nezdála Jariho velikost. V tomto týdnu už měl být mnohem větší. Ve 23. týdnu pak byla nastávající maminka přijata do nemocnice, aby mohli plod denně kontrolovat ultrazvukem a monitorovat, jak se mu daří. Zjistili, že jeho srdeční frekvence se často mění, a to nebylo dobré znamení.

Proto se rozhodli, že předčasně ukončí těhotenství. Zdálo se to jako jediná šance, jak se pokusit Jariho zachránit. Narodil se tedy císařským řezem ve 24. týdnu. Rodiče už věděli, že takové děti jsou okamžitě intubovány, protože ještě nedokážou dýchat samy. Přestože byl Jari neuvěřitelně maličký, šikovná sestřička zvládla jeho intubaci hned napoprvé.

Fotografie: Freepik

Čtyři měsíce v nemocnici

Na intubaci byl další měsíc a půl, celkově strávil na neonatologické jednotce 127 dní. Podstoupil několik transfúzí i chirurgických zákroků. Naštěstí se u něj neprojevily žádné vážnější komplikace, kterými obvykle takto malé děti trpí. Nakonec byl propuštěn domů s kyslíkovou podporou a ve velmi uspokojivém stavu.

Jeho tatínek vzpomíná, jak byl každý den v nemocnici a snažil se syna alespoň takto podpořit. Věděl, že je hodně malinký, když však s odstupem času vidí jeho fotografie, uvědomuje si, jak strašlivě maličký skutečně byl. A také to, že je zázrak, že z tak těžkého startu vyvázl bez vážnějších komplikací. Jari oslavil jeden rok a vývojově odpovídá svému věku. Podle maminky je to prý skutečný divoch a má plno energie a radosti do života.

Naděje pro ostatní rodiče

Rodiče se rozhodli sdílet svůj příběh, protože si prošli nelehkou zkušeností. Někdy propadali velké beznaději a na jednotce intenzivní péče se často cítili izolovaní. Doufají, že rodiče, kteří budou procházet podobnou situací, může jejich příběh povzbudit, aby nikdy neztráceli naději a víru. Protože i zdánlivě beznadějná situace se může obrátit ve šťastný konec.

Zdroj: Mama365