Narodila se o tři měsíce dříve. Byla tak malá, že by se schovala i v pytlíku od cukru

Fotografie: Yann / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Každý si přeje, aby se mu narodilo krásné a zdravé dítě. Někdy však věci nejdou podle plánu. Jako v případě této drobounké holčičky, která si život musela vybojovat.

Devět měsíců, které stráví miminko u maminky v bříšku, je nezbytných k tomu, aby se správně vyvinuly všechny orgány i funkce, jež má tělo mít. Předčasně narozené děti jsou menší, ale především nemají zcela ukončený vývoj některých orgánů. To je pak často může ohrozit na životě nebo jim to může způsobit trvalé následky. Čím dříve se miminko narodí, tím horší je jeho výhled na zdravou budoucnost.

Holčička vážila necelých 600 g

To byl případ i Darcey Cleggové, která se narodila celé tři měsíce před termínem porodu. Vážila neuvěřitelných 600 g. Byla tak maličká, že ji lékaři museli umístit do plastového sáčku na sendviče, aby jí pomohli přežít. Ubezpečili rodiče, že udělají vše, co je v jejich silách, aby holčičku udrželi při životě, ale nedávali jí vysoké šance.

Těhotenství přitom zpočátku probíhalo velmi hladce. Na prohlídce ve 28. týdnu však lékaři zjistili, že miminko nedostává dostatek krve a také našli placentární abnormalitu. To vedlo k rychlému rozhodnutí. Bylo nutné okamžitě provést akutní císařský řez. Gill, maminka malé Darcey, na ten den nevzpomíná v dobrém. „Bylo to děsivé,“ řekla.

Darcey zvládla dohnat své vrstevníky

Maminka jí sama nedávala mnoho naděje, věděla, že šance na přežití v tomto týdnu těhotenství jsou pro miminko velmi malé. Pak ale uslyšela tichý pláč své dcerky a uvědomila si, že je tu šance, že by vše mohlo být v pořádku. Darcey byla okamžitě převezena na dětskou jednotku intenzivní péče, kde nakonec strávila dva měsíce.

Dostala několik krevních transfuzí, ale celkově byl její stav velmi uspokojivý. Holčička vzdorovala nepřízni osudu opravdu statečně, a tak si ji rodiče odnášeli domů už po dvou měsících. Samozřejmě, že pak trochu musela dohánět své vrstevníky. Na to, jak náročný byl začátek jejího života, si však vedla nebývale dobře.

Jako důkaz toho, že dcerka vyvázla naprosto zdravá, umístila její maminka na instagram fotku Darcey ve školní uniformě. Ano, Darcey nastupuje do školy v pěti letech, stejně jako všechny ostatní děti ve Velké Británii. Je tak dalším příkladem a inspirací pro ostatní rodiny v těžkých situacích, aby se nikdy nevzdávali. I zdánlivě beznadějná situace se dá zvládnout – a někdy ještě lépe, než byste si kdy mohli představit.

Zdroj: Newsner