Mnoho žen si dnes upravuje vlasy spíše na krátko. Dlouhé vlasy však stále zůstávají pomyslnou korunou krásy. Pokud po nich toužíte, ale nedaří se vám, možná děláte tyto chyby.
Vlasy potřebují pro zdravý a dobrý růst určité podmínky. Pokud je nedostanou, pak zůstane dlouhá hříva jen snem. Genetické faktory tu jistě hrají svoji roli, ale věřte, že i ty se dají ovlivnit. Pokud se budete o vlasy správně starat, není důvod, abyste se brzy netěšily ze zdravých a dlouhých vlasů. Co byste měly pro dlouhé vlasy dělat a čemu je dobré se naopak vyhnout? Více prozradila lékařka Bukky Aremu.
Péče o pokožku hlavy
Na pokožku hlavy se rádo zapomíná. Přitom je to právě zdravá pokožka a v ní uložené vlasové folikuly, které určují, jak zdravé budou vlasy, jež na hlavě rostou. Jednou týdně byste měly pokožku hlavy ošetřit detoxikačním šampónem, a zbavit se tak všech nečistot a přebytečného mazu, který brání růstu vlasů.
Nepoužívejte často ani suchý šampon, jehož zbytky na pokožce ulpívají, ucpávají vlasové folikuly a zatěžují oblast kořínků. Při každém mytí hlavy věnujte své pokožce jemnou masáž. Ta zlepší prokrvení pokožky, a k folikulům se tak dostane více výživy. Masírovat hlavu si můžete kdykoliv, třeba při sledování televize. Jemně si prsty proklepávejte pokožku hlavy. Můžete také jemně tahat za prameny, ale dělejte vše s citem. Měly byste cítit napětí, ale ne bolest.
Zvyšte frekvenci návštěv u kadeřníka
Vypadá to trochu jako protimluv. Chci dlouhé vlasy, proto bych se kadeřníkovi měla vyhnout obloukem. Ale opak je pravdou. Pravidelný zástřih poškozených konečků stimuluje vlasy k novému růstu. Nespotřebovává se tolik živin na opravu poškozených vlasů, a tak jich zbyde více na ty zdravé. Kadeřníka je tak dobré navštívit jednou za dva až tři měsíce.
Zdravý životní styl
Vlasy potřebují, stejně jako tělo, mnoho vitamínů a minerálů, aby byly zdravé. Vyvážený jídelníček s množstvím ovoce a zeleniny zajistí vlasům vše, co potřebují. Pravidelný pohyb a dostatečný pitný režim jsou pro celkové zdraví nezbytné, a odrazí se tak i na kvalitě vaší pokožky i vlasů. Můžete začít užívat i bylinky nebo doplňky stravy, jež růst vlasů podporují. Na trhu je jich velké množství. Vybírejte ty, které jsou na přírodní bázi.
O vlasy se intenzivně nestarejte
Pro vlasy je ideální stav, pokud jim přílišnou péče nevěnujete. Časté mytí, barvení, žehlení, ale i regenerační zábaly mohou vlasy zatěžovat. Zbytečně často se tak z pokožky smývají prospěšné látky, které podporují růst vlasů. Sušením, žehlením a barvením se vlasy zase vysušují a budou se lámat dřív, než dorostou do požadované délky.
Má-li vaše tělo dostatek vitamínů a minerálů, není potřeba vlasy vyživovat ještě zábaly, které se musí opět smývat. Pokud však vlasy suché a poškozené máte, můžete jim regenerační zábal občas dopřát. Co nejčastěji noste vlasy rozpuštěné a nestahujte je do těsných culíků a copů. Vlasy pak mají tendenci se v místě utažení lámat, a tak jich do větší délky dorůstá mnohem méně.
Zdroj: Healthline, Healthline