Důležitá fakta o kompostování, která většina lidí přehlíží. Kompostovat lze i netradiční věci

Fotografie: Freepik

Kompostování se v poslední době dostává do módy, avšak spousta lidí značně tápe v tom, co do kompostu patří a co ne. Buď tedy odpad házíme do směsného odpadu nebo pokud chceme být ekologičtí, vytřídíme ho do barevných kontejnerů. Jenže spousta věcí se navzdory všeobecnému přesvědčení recyklovat nedá.

Co do kontejneru na papír nepatří?

  • Mokrý či mastný papír
  • Proložky od vajíček
  • Voskový a uhlový papír
  • Roličky od toaletního papíru

Níže přinášíme seznam věcí, které byste možná bez většího přemýšlení vyhodili do popelnice nebo do kontejneru, ale které můžete klidně a bez obav kompostovat. Naopak tím prospějete životnímu prostředí.

Krabice patří na kompost

Krabice od pizzy možná házíme do kontejnerů na recyklaci, jenže mastnota na papírovém obalu recyklaci dost znesnadňuje. Naopak je lepší papírový obal hodit do kompostu.

To samé platí pro jakékoliv lepenkové krabice, které jsou nějakým způsobem ušpiněné. Kompostovat se dají i vlákna a žmolky z oblečení, které se nám nachytají do sušičky či pračky. Pokud je navíc vysušíme, můžeme z nich udělat perfektní táborákové palivo.

Podobně jako krabice od pizzy, i papírové obaly od zmrzliny bychom měli spíše než do modrého kontejneru vkládat na kompost. Samy se postupně rozloží. Stejně tak mnoho lidí hází do kontejneru na papír ubrousky a kapesníčky v domnění, že je to ekologické, jenže ani jedna z těchto věcí bohužel recyklovat nejde. Do kontejneru zkrátka nepatří, a proto by měly raději přistát v kompostu na zahrádce, kde se poměrně rychle rozkládají.

Kompostujte chlupy i vlasy

Pokud máte doma zvířecího mazlíčka, bez obav můžete do kompostu házet i chlupy, které z něj vyčešete. Kompostovat se dá i trus králíků, křečků či morčat. U koček a psů ovšem trus kompostovat nelze, tam je třeba s ním opravdu dojít do popelnice.

Do kompostu ale patří třeba lidské vlasy, které nám vypadnou při česání či které si ostříháme. Stejně tak do něj můžeme házet ostříhané nehty, perfektně se totiž rozloží.

Bavlněné tampony a vatové tyčinky, které neobsahují plast, lze taktéž dobře kompostovat. Důležité je, aby byly vyrobené z papírové nebo dřevěné složky. A co až budete vyhazovat takový sáček z vysavače? Namísto do koše ho raději hoďte do kompostu. Ovšem pozor, nesmí uvnitř obsahovat kousky nekompostovatelného materiálu, proto je třeba vědět, zda jste nevysávali třeba kousky plastu nebo skla.

Zahlaďte stopy po sklence vínka či šálku kávy

Biologicky odbouratelný je také korek. Až si příště dopřejete sklenku vína, vhoďte zátku přímo do kompostu. Nejen, že tím dokonale zamaskujete stopy po vypitém alkoholu, navíc tím pomůžete i planetě

Fotografie: Freepik

Posledním kompostovatelným odpadem jsou kávové filtry a kávová sedlina. Než je příště vhodíte do koše či popelnice, odneste je raději na kompost. Kávovou sedlinu můžete využít i jinak – je totiž výborným hnojivem pro květiny.