Echinacea: léčivá rostlina pro posílení imunity

Echinacea bezesporu patří mezi nejvyhledávanější léčivé rostlinky. Nejenže dokáže hravě stimulovat váš imunitní systém, ale zároveň se o ní říká, že je mnohem silnější než dostupné léky. Echinacea je považována za silnou a účinnou zbraň proti infekcím, ale rovněž i při léčbě nachlazení či onemocnění horních cest dýchacích. Možná i vy trpíte na ne příliš silnou imunitu, pro kterou jste často nemocné, kdejaký bacil vás okamžitě skolí a vy se pak dlouho léčíte s čajem v ruce a teploměrem v podpaží. Proto jsme se rozhodli vytvořit dnešní článek a blíže se na tuto střapatou rostlinku podívat. Jak a v čem vám echinacea může pomoci a s čím se dokáže vypořádat?

Echinacea –  ježek, který léčí

Echinacea je původem ze Severní Ameriky, kde o jejích pozitivních léčivých účincích vědí již tisíce let. Své jméno získala z řeckého slova „echinos“, které v překladu znamená „ježek“ – možná to bylo dáno především tím, že její květní lůžko s tyčinkami malého ježečka skutečně připomíná. Jejích účinků využívali indiáni kmene Dakotů, kteří s ní léčili horečku, záněty a rány. Koncem 19. století si jejích vlastností všiml i Němec Meyer, ovšem největší slávy se dočkala až s nástupem antibiotik.

V jaké podobě je dnes k dostání?

Zaujaly vás pozitivní vlastnosti této rostlinky? Pak byste určitě chtěli vědět, v jaké podobě si ji dnes můžete koupit. V první řadě jsou to především kapky, šumivé tablety na cucání či sirupy nebo čaje. Ovšem pozor – ne každý produkt obsahuje stejné části této rostlinky, a proto se jejich účinky mohou lišit. Zatímco nadzemní část Echinacey je považována ta nejúčinnější a využívá se k léčbě nachlazení a infekcí močových či dýchacích cest, její kořen je prý mnohem účinnější pro léčbu chřipky. Inu, nezbývá než si tohle tvrzení vyzkoušet na vlastní kůži.

Recept proti nachlazení

Na závěr dnešního zdravého článku přihodíme jeden recept. Jestliže vás často trápí nachlazení, které se sice na první pohled tváří neškodně, ale dokáže vás srazit na kolena, pak jej určitě vyzkoušejte. Budete mile překvapeni, že recept, ve kterém hlavní roli hraje již několikrát zmiňovaná echinacea, je o něco efektivnější, nežli volně prodejné léky. Inspirujte se!

  • 15-20 kapek tinktury z echinacey smíchejte s teplou vodou.
  • Při prvních příznacích nachlazení podávejte 5x denně.

Obrázek: pixabay.com