Fáze vztahu, kterými si partneři prochází, ale často jim nerozumí

Fotografie: Freepik

V každém vztahu existuje pět fází. Pokud vás zajímá, která z nich se vás aktuálně týká, zpozorněte.

Většina z nás není stavěná pro život o samotě. Vždy je potřeba někdo milý a blízký našemu srdci. Proto hledáme svůj protějšek někdy i celý život. Ti, kdo mají to štěstí a zdárně v páru překonají druhou a třetí fázi, jsou pak odměněni dlouhotrvajícím partnerským svazkem, který nezřídka trvá až do konce jejich života. Podle psychologů je právě pochopení jednotlivých fází partnerského vztahu klíčové k tomu, aby se partneři vzájemně respektovali a mohli svůj vztah udržet po delší čas.

Fáze zamilování

Každý, kdo to zažil, rád vzpomíná na ten úžasný okamžik, kdy jeho oči poprvé setkali s očima jeho protějšku. Láska na první pohled prostě existuje. A když si ti dva dají vzájemně najevo svou náklonnost, uvolní se zpravidla do těla koktejl chemických látek, který oběma partnerům nasadí růžové brýle zamilovanosti. Ti pak nekoukají napravo ani nalevo a vnímají jen tu jednu, nebo toho jediného. Tenhle stav je překrásný, ale zrádný. Trvá průměrně od dvou měsíců do dvou let a pak je následován vystřízlivěním a leckdy i úprkem pryč.

Fotografie: Unsplash

Fáze kocoviny

Ten název přesné odpovídá skutečnosti. Oxytocin, hormon lásky, působí také jistý druh opojení, stejně jako alkohol. A stejně jako po prohýřené noci, i v tomto případě, ty krásné pocity následuje kocovina. Romantická láska netrvá věčně a každý z partnerů postupem odeznívání zamilovanosti vidí na svém protějšku nedostatky, které dřív nevnímal. To bývá často natolik bolestivé vystřízlivění, že v této fázi vztahu nastává největší množství rozchodů či rozvodů.

Fáze boje o moc

Pokud svazek dvou lidí přestál fázi kocoviny, čeká ho další nelehké období. Oba se totiž snaží toho druhého přeměnit tak, aby mu více vyhovoval. Je to období, kdy je nutné tvořit vzájemné kompromisy, učit se ocenit kladné stránky každého z partnerů a tolerovat ty, které už tak kladné nejsou. To může trvat, a zpravidla také trvá, několik let. Pokud pár tyto problémy nevyřeší, budou ho pak pronásledovat celý společný život. Často dochází ke ztrátě trpělivosti některého z partnerů a následnému ukončení vztahu.

Fáze stability

Dosažení tohoto stavu vypovídá o tom, že tento partnerský svazek je kvalitní a vydrží mnohá úskalí. Každému z partnerů je jasné, že toho druhého nezmění a hodnotí svou odlišnost, jako správnou. Učí se mít k tomu druhému úctu. Pokud to tak není, mohou sklouznout zpět do boje o moc a to nemusí dopadnout dobře. Ač se to nezdá, je vztah teprve na svém počátku a podle odborníků je toto pravá chvíle, kdy uzavřít sňatek. Novomanželé by ale neměli po svatbě přestat svůj vztah rozvíjet a zdokonalovat. Nejhorší je totiž ve vztahu strnulost a nuda.

Fáze dokonalého štěstí

Začíná období sounáležitosti dvou blízkých lidí. Oba se rozhodli, že spolu půjdou životem ruku v ruce a společnou silou mohou rozdávat lásku i svým dětem. Toto období lze přirovnat ke spirále, která míří vzhůru, pokud ale dojde k ustrnutí vztahu, nebo jeho narušení, následuje strmý pád do některé z předchozích fází. Pozor by si měli dávat novomanželé, kteří se rozhodli spolu podnikat. Tráví tak spolu většinu času, ale jsou zahlceni pracovními záležitostmi a přestanou v tom druhém vidět svou životní lásku.

Zdroj: MGB