Jak se připravit na zimní lyžovačku

Fotografie: Dreamstime

Patříte k těm, kdo se rádi oddávají sportu v zimní přírodě? Zimní příroda a čerstvý horský vzduch nabízejí celé spektrum ozdravných procesů, které si může plnými doušky vychutnat každý lyžař i v chladném počasí.

Když je mráz, měli bychom se však vyhnout zbytečnému přetěžování těla a při klasickém i běžeckém lyžování nepodcenit výběr oblečení. Oblečení na běžky se nijak zvlášť neliší od oblečení na klasické lyžování. Sestává z teplého spodního prádla – termoprádla – a z vrchních vrstev. Lyžařské bundy i kalhoty jsou podšité teplou podšívkou a opatřené reflexními prvky. Vrchní sportovní oděvy zahřejí, ale zároveň jsou lehké a vzdušné. A v zimním šatníku lyžaře nesmí chybět ani teplá šála, čepice a rukavice, které při zimních sportech patří k základním ochranným prvkům. Ideální jsou vícevrstvé rukavice, které jsou zateplené, ale neomezují pohyblivost rukou. Takové lyžařské rukavice spolehlivě chrání ruce před chladem i omrzlinami.

Lyže a doplňky na lyžování

Klasické i běžecké lyže si vybírejte podle své výšky a hmotnosti, aby se vám lyžovalo co nejpohodlněji. Volte lyže stabilní, které se snadno ovládají a na sněhu mají dobrou přilnavost. Pánské i dámské boty na běžky vybírejte obzvlášť pečlivě. Lyžařské boty nesmí na nohou tlačit a způsobovat otlaky ani odřeniny. A nepodceňte ani výběr doplňků. Doplňky se totiž při lyžování starají o vaši bezpečnost a zmírňují i následky případných pádů. První místa na seznamu důležitých ochranných prvků patří přilbě a lyžařským brýlím. Jejich hlavním úkolem je ochrana hlavy a očí. Kvůli bezpečnosti je třeba, aby lyžařská přilba a brýle na hlavě a na očích seděly pevně – neměly by být ani příliš malé, ani příliš velké. V přilbě musí lyžař bez problému otáčet hlavou – přirozeně, snadno a plynule. Skvělým tipem je zvláště lyžařská přilba se štítem. Ta totiž chrání oči před sněhem, větrem, deštěm, UV zářením a navíc lyžaři umožňuje nosit optické brýle.

Regenerace těla i duše

Pokud se sportem teprve začínáte, zátěž zvyšujte postupně, ideálně pod odborným vedením. A i když jste zkušení sportovci, po sportovním výkonu si určitě dopřávejte zasloužený odpočinek, dostatek tekutin a kvalitní stravu. Nezapomeňte, že sportovat by se nemělo do naprostého vyčerpání, ani byste se do sportu neměli nutit přes moc. Sport má totiž na tělo i psychiku dobrý vliv jen tehdy, když ho provozujete s radostí. S pravidelným pohybem má člověk nejen výbornou ohebnost a dobrou tělesnou kondici, ale cítí se i spokojenější a vyrovnanější. Dobrá zimní lyžovačka zregeneruje celé tělo a dá odpočinout i duši – jen se na terén a chladné počasí musíme náležitě připravit.