Karboxyterapie: Bezbolestné omlazení pleti díky plynovým injekcím

Fotografie: AlvaroMP / Shutterstock

Toužíte po omlazení obličeje, ale nechcete podstupovat náročné chirurgické zákroky? Tak to by pro vás mohla být karboxyterapie tím pravým řešením. Pojďme se podívat, jak funguje a sjakými obtížemi vám pomůže.

Co je karboxyterapie?

Jedná se o poměrně rychlé a bezbolestné kosmetické ošetření pleti, jehož výsledkem je vypjatější, mladistvě vypadající pokožka. Spočívá ve vpichování plynových injekcí s oxidem uhličitým pod kůži ošetřované oblasti. Používá se ke zmírnění celulitidy, strií, vrásek a dalších nedokonalostí pleti.

Jak to funguje?

Většina z vás asi už někdy slyšela o botoxových injekcích, které dočasně zamezují hybnosti svalů, tím se sice zmírní vrásky, ale tvář působí dosti „uměle“. Oproti tomu oxid uhličitý, který se využívá v karboxyterapii, způsobuje roztažení cév a stimulaci tvorby kolagenu (díky kterému je pleť pružnější), současně sobí lipolyticky, což znamená, že způsobí rozpad tukových buněk a urychlí jejich vyloučení z těla.

Mezi účinky karboxyterapie tedy patří:

  • zlepšení elasticity pokožky a redukce vrásek či odstranění váčků pod očima,
  • omlazení pokožky díky lepšímu využívání kyslíku tkáněmi,
  • redukce celulitidy pomocí rozpuštění tukových buněk a pružnější kůže,
  • odstranění strií nebo jizev tím, že zvýší průtok krve do postižených oblastí a podpoří regeneraci kůže,
  • zpomalení vypadávání vlasů,
  • modelace problematických partií zejména v oblasti břicha, stehen, hýždí nebo brady.

Využívá se také pro zlepšení hojení chronických ran, diabetických nohou, bércových vředů nebo při lupénce a ekzémech.

Plynová injekce: je třeba se jí bát?

Jak už jsme zmínili, karboxyterapie je relativně rychlý a téměř bezbolestný zákrok, který se provádí ambulantně (po aplikaci můžete hned domů). Není potřeba se na něj nijak zvlášť připravovat a hned po aplikaci můžete provádět všechny obvyklé činnosti.

Úvodní konzultaci, při které lékař posoudí, jestli je pro vás ošetření vhodné, i samotnou aplikaci plynových injekcí je možné provést při jedné návštěvě. Ošetření pleti obvykle trvá asi 20 minut, záleží na velikosti zvolené oblasti.

Při vpichu plynových injekcí můžete cítit mírný pocit tepla nebo lehké mravenčení, ale dost možná si ho ani nevšimnete, ošetření je opravdu téměř bezbolestné.

Jak dlouho ošetření pleti vydrží?

Karboxyterapie se obvykle skládá z 5–10 sezení, při kterých se opakuje aplikace oxidu uhličitého pod kůži. Jednotlivé aplikace probíhají 1–2× týdně, tudíž zhruba za 1–2 měsíce bude ošetření hotové. Jeho efekt je ale podobně jako u botoxových injekcí jen dočasný, protože se oxid uhličitý vstřebá.

Zpravidla vydrží asi 6 měsíců a poté je potřeba karboxyterapii opakovat. V případě cvičení a správné životosprávy může ale vydržet i déle.

Mají plynové injekce nějaké kontraindikace?

Karboxyterapie se nedoporučuje u pacientů, kteří trpí chorobnými stavy, jako je selhání srdce či ledvin, dále v případě prodělané mozkové příhody nebo akutní embolie. Také by se neměla provádět, když má pacient kardiostimulátor a není vhodná ani vtěhotenství.

Oxid uhličitý není pro náš organismus nebezpečný, přirozeně se v něm vyskytuje a tělo je s ním zvyklé pracovat. Tato metoda nemá prokázané negativní účinky na zdraví. Asi nejhorší, co se vám může stát, jsou drobné modřinky v místě vpichu, které do několika hodin mizí (zarudnutí po ošetření zmizí asi do 10 minut).

V případě, že po ošetření plánujete pobyt na slunci, natřete se ochranným krémem s vysokým SPF.

Pokud vás tato metoda zaujala, domluvte si konzultaci s lékařem, který vám upřesní všechny podrobnosti.