Péče o ručníky a osušky nemusí být peklo

Chcete, aby vaše ručníky nebo osušky, vypadaly i po několika letech stále jako nové? Tak pak byste měli vědět i to, že péče o ně, není vždy tak jednoduché. Nesprávným zacházením se zcela klidně může stát, že i ty nejkvalitnější ručníky mohou přestat sát či dokonce začnou nepříjemné škrábat. Čím to je?

Jak poznat kvalitní ručník

I vy chcete, aby vám vaše ručníky či osušky sloužily dlouhá léta a neváháte proto za ně utratit i více peněz? Tak to byste ale měli vědět, že cena ručníků nemusí vždy korespondovat z jejich kvalitou. Jak by tedy měly vypadat kvalitní ručníky, resp. čeho byste si při jejich koupi měli všímat?

Aby vám ručníky vydržely co nejdéle jako právě koupené, je potřeba sáhnout opravdu po kvalitě. Ta závisí například na množství gramáže či délky vláken. Ideální množství gramáže se pohybuje od 450 g na metr čtvereční a více. Ručník s takovým složením by vám měl vydržet ve skvělé kondici za předpokladu, že ho budete prát jednou týdně.

Je lepší gel nebo prací prášek?

Pokud řešíte dilema, zda je lepší gely na praní nebo prášky, máme jasného favorita. A je jím, gel na praní. Ten se totiž mnohem lépe rozpouští, důsledkem čehož zabráníte případným skvrnám, které by na ručnících mohly vzniknout použitím nadměrného množství prášku. Ručníky je také důležité oddělovat podle barev a v žádném případě nepoužívat aviváž, která by zničila jejich savost.

Náš tip: Hledáte kvalitní prací gel? Tak pak vsaďte na značku Fewa, na kterou nedají dopustit hospodyňky po celém světě. Fewa gel ne nadarmo patří mezi evropskou špičku, vždyť vyzkoušejte sami.

Praní ručníků před prvním použitím

Před úplně prvním použitím ručníků byste ho nejdříve měli vyprat a to ne jednou, ale rovnou dvakrát po sobě. Proč? Odpověď je jednoduchá. Všechny volné vlákna se uvolní, ostatní se naopak zase utáhnou a zároveň se z ručníků vyperou všechny chemické látky, které se do nich přidávají při jejich výrobě.

Při praní si také dejte pozor na další věc. Pokud si myslíte, že toto praní vyřešíte tak, že ručníky jednoduše šupnete k ostatnímu prádlu, tak jste na omylu. Ostatní prádlo totiž může obsahovat různé knoflíky, zipy či jiné aplikace, které by z nich mohly některé vlákna vytahovat. Pokud se to náhodou už stalo a nějaké ty vlákna z ručníků po vytažení z bubnu trčí, rozhodně je nevytahujte, jen zastřihněte nůžkami.

Kromě toho, že byste měli ručníky prát zvlášť, je také důležité říci i to, jaká teplota je pro ně ta nejvhodnější. Která to je? Ideální teplota na kvalitní froté ručníky je 60 stupňů. Tato teplota na štítku ručníků vám stejně napoví, jak moc je daný ručník kvalitní. Čím je doporučená teplota praní nižší, tím je nižší i jeho kvalita.

Pokud jste spíše zastáncem ručníků a osušek z bambusových vláken, zde je doporučená teplota praní zcela odlišná. Bambusové ručníky stačí prát na 40 stupňů, a také si dejte pozor, abyste omylem do dávkovače nepřilili i aviváž. Ručníky by totiž mohly ztratit svou schopnost sát. Totéž platí i o sušení, upřednostnit byste měli také nižší teplotu..

Opomenout samozřejmě nemůžeme ani plážové osušky, které se také, jak jste jistě předpokládali, doporučují prát mimo ostatní prádlo. Mimo jiné mají totiž schopnost vstřebávat barvy z ostatního oblečení a také zachycovat uvolněné žmolky.

Ocet na zapáchající ručníky

Už se vám někdy stalo, že ručníky i po vyprání nějak podivně zapáchaly? Občas se to při nesprávném zacházení může stát. Pokud vás trápí podobný problém, vyzkoušejte do praní přidat trošku octa. Ten má nejenže skvělé dezinfekční výsledky, navíc vás zbaví nepříjemného zápachu a také oživí ztracené barvy. Ocet navíc vyléčí i vaši pračku. Dokáže ji totiž zbavit vodního kamene.