Žena se vrhla do nového vztahu tři měsíce po smrti manžela. Vysvětluje, proč odmítla truchlit, hodně lidí ji za to odsuzuje

Fotografie: Depositphotos

Úmrtí životního partnera je vždy tragickou událostí, se kterou se nelehce vyrovnává. Stella však truchlení pojala trošku po svém a vysvětlila proč.

Příběh této ženy začíná v den, kdy ji po těžké nemoci opustil milovaný manžel. Vše, co následovalo po této tragédii, popsala jako pád do té nejhlubší studny. Po 40 dnech nesmírného utrpení se rozhodla k razantnímu kroku, který jí pomohl přežít. Její dospělé děti to nepochopili a matku obviňovali. Ona však dobře věděla, co dělá.

První týdny přestala úplně fungovat

Jejímu muži bylo teprve 38 let, když zemřel. Byli spolu však od mládí. Vychovali dva syny a měli i malá vnoučata. Manželova osudná nemoc přišla náhle a i přes veškerou snahu a péči se už s jeho stavem nedalo nic dělat. Byl čas, aby se Stella začal smiřovat s tím, že zůstane sama v domě bez milovaného muže. Celý život, jak ho znala, bude najednou pryč.

První dny a týdny po jeho smrti vůbec nemohla fungovat. Odpojila se od rodiny a ani vnoučata ji nedokázala vytrhnout z jejího stesku. Čtyřicet dní byla v hluboké depresi, již sama nazvala jako období „ve studni“. Nezajímalo ji nic a nikdo. Cítila jen obrovskou prázdnotu a nekonečnou samotu, která nechtěla odejít.

Zakázala si truchlit a začala znovu

Jestli to byl pud sebezáchovy, to nevěděla. Po čtyřiceti dnech si však plně uvědomila, že toto truchlení a utrpení vůbec nikam nevede. S vypětím sil donutila samu sebe začít dělat změny v životě. A to změny opravdu radikální. Dům, ve kterém žili, na ni doslova padal, začala tedy tím, že si pronajala garsonku v jiné části města.

Fotografie: Freepik

Tu si začala zařizovat k obrazu svému. Další velký krok byl, když si podala přihlášku k magisterskému studiu. Bylo to jako potvrzení, že ji čeká nějaká budoucnost, na kterou se musí soustředit a věnovat jí pozornost. Další truchlení si zakázala. Našla si nové přátele a nakonec i nového partnera. Samota, jež se stále hlásila o slovo, byla podle ní nesnesitelná, a tak dala šanci i novému vztahu.

Synové jí rychlé změny vyčítali

Tři měsíce po manželově smrti se cítí šťastná. Zase někomu vaří, povídá si s novým partnerem u kávy a jezdí na výlety. Kvůli manželovi někdy pláče, ale vždy se pokárá a uvědomí si, že truchlení nikam nevede. Jediné, co ji teď mrzí, je postoj jejích dvou synů, kteří se na matčino počínání nedívají s přílišným pochopením.

Podle nich měla s novým vztahem počkat alespoň dva roky. Všechno podle nich moc uspěchala, i to, že se odstěhovala z rodného domu. Stella jim částečně dává za pravdu. Také je jí líto, že vše proběhlo tak rychle. Ona však už nemohla zůstat ve společném domě, kde žili celý život. Zbláznila by se tam. Nemohla ani vystát tu nesmírnou samotu, která ji potkávala na každém kroku. Každý prožívá truchlení po svém a pokud si Stella vybírala mezi novým životem a psychiatrickou léčebnou, pak si zvolila správně.

Zdroj: Fumara