Jasné příznaky, které odhalí blížící se demenci ještě dříve, než přijde a zasáhne naplno

Fotografie: Freepik

Psychické onemocnění, které se označuje jednoduše jako „demence“, postihuje především starší jedince. Občas o sobě dá vědět roky dopředu, upozorňuje doktor Legg.

Každý občas něco zapomene a někdy zrovna nedáváte pozor, u některých jedinců to však přechází až v demenci. Toto psychické onemocnění může být pro pacienty v jistých případech i nebezpečné. Zpravidla se projevuje ztrátami paměti a může být doprovázena i Alzheimerovou chorobou, jindy dojde k postižení odlišných kognitivních funkcí. Přicházející demenci však můžete zaznamenat a své okolí na to připravit.

Fotografie: Unsplash

Dny se vám spojují a vzájemně mísí

Demence může vyústit v nejrůznějších podobách, kdy člověk zapomíná právě předané informace, občas mu vypadávají vzpomínky z dřívějších časů nebo přestává zvládat dělat několik činností najednou. Jedním z prvních příznaků však bývá postupná neschopnost orientace v čase, kdy vám hodiny utíkají rychle nebo příliš pomalu. Na oběd si tak připravíte jídlo, které je typicky snídaňové, nebo uleháte do postele v polovině dne.

Fotografie: Unsplash

Jindy se však přestávají jedinci orientovat ve dnech a celý týden se jim tak slévá do jednoho dne. Ve středu byste tak nejraději spali do poledne, i když už máte být dávno na pracovišti a vykonávat nějakou činnost. V sobotu pak vstáváte s budíkem v 5 ráno, abyste stihli autobus do práce. Jakmile potřebujete každý den ráno koukat do kalendáře, telefonu nebo si kupovat noviny s dnešním datem, raději své blízké požádejte o pomoc do budoucna.

Známá místa jsou vám cizí

Pravděpodobně se vám již někdy stalo, že jste se zapovídali se známým natolik, že jste přešli odbočku, jíž byste se dostali na požadované místo. Avšak jestli se takto začnete ztrácet a motat častěji na místech, po nichž jste zvyklí se pohybovat dennodenně, nejspíše se blíží demence. Orientační smysl je tak u vás pomalu utlumován a vaše schopnost navigace upadá. Ze všeho se pak můžete cítit naštvaní a frustrovaní.

Fotografie: Unsplash

Časté změny nálad jsou totiž taktéž jedním z prvních příznaků blížící se demence. Člověk, u něhož tato porucha brzy naplno propukne, nebývá zpravidla schopen udržet si po celý den klidnou povahu. Nálady se u něj mění během chvilky a mohou se vychylovat od jednoho extrému k druhému. Jedinci s blížící se demencí tak mohou být v jednu chvíli hodní a milí, poté vypadají zmatení, a nakonec mohou být k okolí i agresivní.

Podezíráte své okolí

Doprovodným jevem demence může být i ztráta věcí, k jejichž nalezení může vést jednoduchá cesta. Pokud byste však trpěli demencí, nenapadne vás podívat se na místo, na němž se klíče od auta nacházely posledně. Jakmile je nenajdete na obvyklém místě, začínáte být protivní, paranoidní a podezříváte zbytek obyvatel domácnosti, že vám věci schovávají nebo berou. Logické uvažování tak ustupuje impulzivnímu a afektivnímu jednání.

Zdroj: Healthline