Strašák jménem inkontinence: také věříte mýtům?

Inkontinenceneboli samovolný únik močije jedním z témat, které je ve společnosti tabu. Ačkoli jen „na naší půdě“ tímto problémem trpí přes milion lidí, je pro nás tahle intimní záležitost něčím, o čem se na veřejnosti moc nemluví – spíše vůbec. Možná je to právě ona nechuť zmiňovat tento problém, proč se okolo inkontinence – o jejíž existenci slyšel snad úplně každý – tvoří tolik tajemství, mýtů a povídaček, kterým ale většina lidí slepě věří. Ačkoli se traduje myšlenka, že samovolným únikem moči trpí jen ženy po menopauze, není tomu tak – inkontinence může postihnout jak mladé ženy, tak i muže či děti. 

Mýtus: Inkontinence je nemoc!

Samovolný únik moči je fyzický problém, nikoli nemoc, ačkoli se mezi ně mylně řadí. Ve většině případu je způsobena jinou zdravotní komplikací. Tak či onak je důležité ihned při prvních potížích vyhledat pomoc – jedině včasná léčba může vést ke snížení problémů.

Mýtus: Časem se to zlepší – samo!

Myslet si, že inkontinence jednoho krásného dne zmizí z vašeho života, je bláhové. Můžete si stokrát namlouvat, že se to samo zlepší, jenže ani po sto první neuvidíte žádné výsledky. Samovolné vyléčení inkontinence není reálné. Ano, jedná se o intimní, leč řešitelný problém, ale důležité je vyhledat pomoc a nesnažit se tohoto problému zbavit na vlastní pěst. Pokud si budete nalhávat, že to časem odezní, zaděláte si na mnohem horší průběh a problémy.

Mýtus: Když se chci chránit, bude to vidět!

Dnešní doba je moderní, a proto není žádným překvapením, že jsou k dostání velice diskrétní inkontinenční pomůcky, kterých si vaše okolí nevšimne. Hodně lidí zastává názor, že pokud se chtějí před samovolným únikem moči chránit, ovlivní to jejich společenský život – není tomu tak. Zatímco dříve jste se mohli chránit jen objemnými pomůckami, které možná byly vidět, dnes jsou nahrazovány takovými kousky, které jsou prakticky pro druhé oči neviditelné.

Mýtus: Inkontinence je problém jen lidí v letech!

Pokud si myslíte, že se vás problém nesoucí jméno inkontinence netýká, protože jste mladé, pak jste bohužel na omylu. Samovolný únik moči se podobně jako celá řada dalších problémů jednoduše neptá na věk  udeří jak u mladých dívek, tak starších mužů či malých dětí. Ano, inkontinence sice nejvíce postihuje ženy po menopauze, ale rozhodně to není pravidlem.

Fotografie publikována se svolením Adamr FreeDigitalPhotos.net