Svařené víno, jak ho neznáte. Překvapí svým pozitivním vlivem na organismus

Fotografie: Freepik

Teplý, kořeněný nápoj z vína znali už v antickém Římě. V současné době si ho většina lidí spojuje především s Vánocemi, avšak jeho konzumace by se rozhodně neměla omezovat jen na sváteční období. Obsahuje totiž hned několik ingrediencí, kterým jsou přisuzovány blahodárné účinky na lidský organismus, a to především snižování rizika srdečních onemocnění a s tím související dlouhověkost.

Základní recept je prostý:

  • 1 l červeného vína
  • 1–4 kousky skořice
  • 5–15 kusů hřebíčku
  • 6 polévkových lžic cukru
  • Pomerančovou nebo citronovou kůru
  • Muškátový oříšek
  • Další koření dle chuti

Už jen malé množství červeného vína má podle výzkumu mnohé zdravotní účinky, a to ve větší míře než jiné alkoholické nápoje. Lidé, kteří pijí asi 150 ml červeného vína denně, mají o 32 % menší riziko srdečního onemocnění.

Víno také zvyšuje hladinu „dobrého“ cholesterolu HDL. U mužů středního věku zase červené víno snižuje riziko mrtvice. Celkově přispívá k dobré náladě a pozitivně naladěné mysli.

Koření nám prospívá

Skořice, která je nedílnou součástí svařeného vína, pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu v krvi bez toho, aby snižovala ten dobrý. Posiluje imunitní systém, reguluje hladinu cukru v krvi a působí jako přírodní antioxidant. Má také výborný vliv na zažívání, zrychluje metabolismus a zmírňuje chuť na sladké. Navíc výborně uklidňuje tělo i mysl.

Muškátový oříšek má podobné vlastnosti jako skořice. Snižuje hladinu cukru v krvi, působí proti nadýmání, a navíc má antibakteriální účinky. Posiluje nervy a zlepšuje náladu.

Hřebíček nám posílí imunitu, zároveň působí dezinfekčně a často se využívá jako prostředek k tišení bolesti. Podporuje látkovou výměnu a pročišťuje organismus.

Fotografie: Freepik

Jak staré je svařené víno?

Zmínky o svařeném vínu najdeme v těch nejstarších dochovaných kuchařkách. Ingredience zůstávají prakticky nezměněné. Nápoj se hojně rozšířil už ve starověku, a to díky válečným tažením Římanů, kteří nedali na červené víno s kořením dopustit. Brzy si získal své obdivovatele po celém světě a vzhledem k tomu, že ani v průběhu tisíců let se na něj nezapomnělo, se dá předpokládat, že tento výborný nápoj si budou vychutnávat ještě mnohé budoucí generace.