Vyvarujte se častých chyb při nabíjení telefonu. Mohou zkrátit životnost

Fotografie: Freepik

Možná byste to neřekli, ale nabíjení telefonu je zásadní nejen pro účty za elektřinu a bezpečnosti, ale také pro životnosti mobilního telefonu. Baterie, které v dnešní době najdete v telefonech, jsou založené na přesném počtu nabíjecích cyklů.

Jestliže správně nenabíjíte, můžete si životnost baterie zkrátit o několik cyklů. V součtu to může znamenat, že vám baterka odejde o několik měsíců dříve. Telefon se doporučuje nikdy nenabíjet na 100%, naopak nikdy ho nenechte úplně se „vycucnout“ na 0%.

Přečtěte si několik tipů o správném způsobu nabíjení

Společnost Bright Side se podělila o několik triků, díky kterým prodloužíte životnost baterie. Vyhnete se tak nebezpečí a telefon budete využívat na 100%.

Nejčastější chybou je, že necháte nabíječku v zásuvce, i když ji zrovna nepoužíváte. Není to dobré hlavně pro vaši peněženku, ale může dojít také ke vznícení. Jestli telefon nenabíjíte, nabíječku odpojte ze zásuvky, šetřete elektřinou a nebudete se muset bát, že vyhoříte.

Spousta lidí věří, že když si telefon nabíjí na 100%, vydrží nabitý déle. Není to ale pravda, navíc se tím zkracuje počet nabíjecích cyklů. Obecným pravidlem je nabít telefon na 100% pouze jednou měsíčně a jinak udržovat hodnotu nabití baterie mezi 20 – 80% po celou dobu. S tím souvisí zásada nikdy nenechat telefon úplně vybít. Pokud ho budete vybíjet pravidelně, životnost lithiových baterií se sníží.

Téměř každý nabíjí telefon přes noc nebo ho používá během nabíjení

Myslíme si, že neexistuje člověk, který by svůj telefon nedal nabíjet přes noc, kdy ho vlastně vůbec nepotřebuje. Je to logická věc, ale také je to jedna z nejčastějších chyb. Baterii nabijete více, než je nutné a zbytečně se plýtvá elektřinou. Přes noc se také nemůžete ujistit, jestli se telefon nepřehřívá. Všechny tyto aspekty ničí baterii.

Spousta z nás mobilní telefon používá, i když je v nabíječce. To také není správné. Během nabíjení byste baterii neměli stále vybíjet – vede to k jejímu přetížení, protože musí dělat dvě věci najednou. Jestli si potřebujete napsat zprávu, zatelefonovat si nebo urgentně něco najít na internetu, telefon vždy ze zásuvky vypojte a po skončení akce zase dejte nabíjet.

Jestli máte na telefonu více jak 20% baterie, nemusíte zoufat. Neustále nabíjení telefonu není zdravé pro výdrž baterky. Mohla by v důsledku vydržet mnohem méně, než by měla. Baterii tedy nabíjejte pouze tehdy, když je to opravdu nutné – pokud máte méně než 20%, ale alespoň 5%.

Používejte pouze originální nabíječku, kterou jste dostali k telefonu

Nenechávejte během nabíjení mobilní telefon svítit. Také ho vyndejte z pouzdra, pokud ho používáte. Jestli telefon nabíjíte v něm, zachycuje teplo, které se vytváří. Baterie ke správnému nabití potřebuje „dýchat“. Jestli používáte levné nabíječky, může nastat problém, protože se tím zkracují cykly a výdrž baterie. Telefon se může nabíjet pomalu nebo dojde k přehřátí. Pokud se vám nabíječka rozbije nebo ji ztratíte, vždy si dávejte pozor, abyste zakoupili správnou pro svůj model telefonu.

Použití neznámých aplikací také může mít vliv na životnost baterie. Aplikace, které nemají určené zdroje a nejsou hodnocené výrobci telefonů, mohou telefon i baterii zatěžovat a také stahovat reklamu do telefonu, aniž byste o tom věděli. Před každým stažením si raději ověřte zdroj.

Notebooky se sice používají k nabíjení telefonů, ale nejsou k tomu primárně určené. Vždy bude lepší nabíječku připojit do zásuvky, protože z počítače to může trvat delší dobu. Jestli chcete mít nabito rychle a co nejlépe, vždy použijte zásuvku.

Každý z nás udělal alespoň jednu chybu, která mohla zkrátit počet cyklu nabití telefonu. Většina z nás je dělá pravidelně, zkuste tedy změnit metody nabíjení.