Charakteristiky skutečného přátelství. Pokud je sledujete u svých kamarádů, držte se jich

Fotografie: Unsplash

Možná jste někdy přemýšleli, jestli jsou vaše přátelství opravdová. Zjistíte to jednoduše – každé ryzí přátelství má tyto vlastnosti.

V přátelství je nejdůležitější vzájemná upřímnost a důvěra. Každý z nás potřebuje někoho, komu se může svěřit a komu může věřit. Je smutné, že v dnešní době stále existuje tolik falešných přátelství, kdy jeden na druhém parazituje a využívá ho jen pro naplnění svých cílů. Opravdová přátelství jsou proto o to více cenná. Máte-li někoho takového, hýčkejte si ho. Pokud nikoliv, přečtěte si, jak opravdové přátelství poznáte – možná totiž takový přítel ve vašem okolí je, akorát o něm nevíte.

Pochopení v každé situaci

Opravdový přítel se dokáže vcítit do vaší situace téměř kdykoliv – je empatický. Protože se o vás zajímá, pokouší se sám sebe představit ve vaší situaci a pak co nejlépe pomoci. Každý problém si tudíž vyslechne a nezačne automaticky mluvit o svých zkušenostech s podobnou situací. V centru jeho pozornosti jste totiž v tuto chvíli vy a ne on sám.

Pokud máte přítele, který vás poslouchá, ale občas mluví o sobě v kontextu vašeho problému, pořád se může jednat o pravé přátelství. Důležité je to, co převládá – pokud vaše problémy poslouchá a je schopný sám sebe na chvíli upozadit, stále je tento člověk dobrý přítel.

Další charakteristikou, kterou by mělo opravdové přátelství naplňovat, je obětavost. Váš přítel by měl být schopný vám nezištně pomoci ve chvíli, kdy to opravdu potřebujete. Pokud toho schopný není, pravděpodobně to ani není člověk, se kterým byste se chtěli stýkat. Na přítele byste se totiž měli mít možnost spolehnout i v těžkých situacích.

Společná dovolená není problém

S obětavostí jde ruku v ruce důvěryhodnost – svému příteli byste tedy měli věřit. Pokud víte, že často vyzradí důvěrné informace, nevěří ostatním nebo ze svých problémů viní druhé, nejedná se o důvěryhodného člověka a bohužel ani o opravdového přítele.

Když někomu nevěříte, nemůžete na vašem vztahu stavět, a tedy ho ani posouvat dále. Neustále by vám v hlavě hlodal červíček pochybnosti, jestli se mu máte svěřit, nebo jestli vaše tajemství zrovna nedává k dobru při obědové pauze v práci. Z takových vztahů se proto často vytrácí humor.

Fotografie: Freepik

A právě humor a společné zájmy s těmi vašimi jsou dalším rysem, který by měl váš opravdový přítel mít. Měl by vás umět rozesmát a neměli byste se před ním bát zasmát – vztah, kde chybí humor, je odsouzen k zániku. A společné zájmy? Ty vás spojují a posilují váš vztah. Často jsou zárukou společně stráveného času nebo tématem, které můžete vytáhnout, když nemáte ani jeden náladu vyprávět.

Zdroj: Goodnet