Chovatelské metody, které během pár vteřin odhalí pukavce mezi vejci. Už nikdy nepříjemná překvapení

Fotografie: Depositphotos

Sáhnete do lednice pro vejce a uvědomíte si, že nevíte, kdy jste ho tam dali. Existují způsoby, které určí, zda je vejce ještě jedlé, i v případě, že neznáte datum spotřeby.

Vejce jsou nepostradatelnou potravinou, která nechybí snad v žádné lednici. Přestože datum spotřeby už jste propásli, nemusíte vejce hned vyhazovat. Mají trvanlivost několik týdnů a ta závisí i na podmínkách skladování. Pokud máte vejce z domácího chovu nebo z trhu, tak ani nezjistíte, jak stará vejce jsou. Vyzkoušejte tyto metody, jak zjistit, zda je vajíčko ještě vhodné ke konzumaci.

Ponořte ho do vody

Existuje několik způsobů, jak zjistit, zda je vejce stále dobré a můžete ho bez obav připravit k večeři. Asi nejznámější a nejspolehlivější je vodní test. Jednoduše naplňte sklenici nebo misku studenou vodou a vejce do ní ponořte. Pozorujte, co vejce udělá. Pokud klesne ke dnu a leží na boku, jedná se o čerstvé vejce.

Pokud vejce klesne na dno, ale postaví se, potom už není tak zcela čerstvé, ale stále ho můžete bez obav připravit. Vejce, které vyplave na povrch, už k přípravě jídel nepoužívejte. Tato metoda se opírá o skutečnost, že vaječná skořápka se vlivem stáří ztenčuje a propouští více vzduchu. Staré vejce bude obsahovat více vzduchu, a tím pádem vyplave na hladinu.

Vejce můžete očichat

Pokud jste někdy zažili vůni zkaženého vejce, takzvaného záprtku, nejspíš jste na ni nezapomněli. Zkažené vejce výrazně páchne po síře s kyselkavý nádechem. Vejce tedy můžete očichat i přes skořápku. To hodně zkažené se opravdu nezapře a ušetříte si námahu s likvidací rozklepnutého a nevábně vonícího vejce.

Fotografie: Freepik

Pokud vejce není nijak cítit, můžete ho ještě pro jistotu vyklepnout do misky a znovu k němu přičichnout. Zaznamenáte-li náznak typického sirného odéru, už vejce nepoužívejte. Nezapomeňte misku po zkaženém vejci důkladně omýt horkou vodou a jarem. Předejdete tak nechtěné kontaminaci salmonelou nebo jinými nepříjemnými bakteriemi.

Dobře si vejce prohlédněte

Samotný vzhled může o čerstvosti vejce mnoho napovědět. Zkontrolujte, zda není vejce popraskané, slizké nebo se na něm nenacházejí stopy jemného prášku. To vše naznačuje, že vejce může být zasaženo plísní i bakteriemi. Pokud na skořápce nic z toho nenajdete, zkontrolujte vejce ještě po vyklepnutí do misky.

Žloutek by měl mít žlutou nebo oranžovou barvu. Pokud v bílku nebo žloutku objevíte stopy po modré, zelené, růžové nebo černé barvě, pravděpodobně se jedná o růst cizorodých bakterií. Takové vejce raději nekonzumujte. Tekutější bílek a žloutek naznačují, že vejce už není z nejčerstvějších, přesto ho stále můžete použít.

Posviťte si na něj

Tato metoda je spíše pro zapálené nadšence, kteří se nudí a chtějí vyzkoušet zajímavý experiment. Stejně jako se prosvěcují vejce ve výrobě a kontroluje se tak jejich kvalita, můžete je prosvítit i v domácích podmínkách. Zavřete se do tmavé místnosti. Dříve se k prosvěcování používaly svíčky, ale vystačíte si i s baterkou nebo lampičkou.

Vejce uchopte mezi prsty a dejte za něj zdroj světla. Natočte ho tak, abyste byli schopni vidět vnitřek vejce. Pokud uděláte rychlý pohyb vejcem před zdrojem světla, zahlédnete vzduchovou bublinu, která se hýbe zároveň s pohybem vaší ruky. Má-li tato vzduchová bublina v průměru méně než 3,1 mm, pak je vejce čerstvé. U větší bubliny pak raději vejce před použitím rozklepněte, očichejte a vizuálně zkontrolujte.

Zdroj: Gotowanie