S poctivostí nejdál došla. Strádající důchodkyni se odvděčili poté, co odevzdala tašku plnou peněz

Fotografie: Depositphotos

Pracující důchodkyně přišla o auto a do práce musela chodit několik kilometrů pěšky. Když našla tašku plnou bankovek, ani na chvíli ji nenapadlo, že by si sama mohla přilepšit.

Každý den chodí do práce pěšky přes tři kilometry – a to i v těch největších mrazech. Nic jiného jí nezbývá, na nové auto nemá peníze. Ty jí však mohly spadnout jednoduše do klína. Taška se statisíci totiž ležela poblíž vchodu na benzínové pumpě. Když viděla obrovské množství bankovek, nezlákalo ji to ani na chvíli a peníze hned vrátila. Pak se ukázalo, že šlo o svatební dary jednoho mladého páru.

U dveří ležela taška plná peněz

Diane Gordonova z amerického Michiganu se na nějakou dobu stala středem pozornosti, když se v médiích objevila reportáž o jejím poctivém činu. Když se jednoho dne vracela ze supermarketu, ve kterém pracuje, zastavila se po cestě domů na čerpací stanici. Chtěla si tu koupit něco malého k snědku. Než však otevřela dveře do obchodu, všimla si, že na zemi leží taška a bylo evidentní, že se k ní nikdo nehlásí.

Nakoukla tedy dovnitř a uviděla hromady bankovek různé nominální hodnoty. Také si všimla, že jsou tu přáníčka s gratulacemi. „Podívala jsem se na zem a uviděla igelitový sáček s velkou sumou peněz. Když jsem ho více prozkoumala, viděla jsem, že je v něm ještě více peněz,“ líčí Diane, jak peníze našla. Zároveň jí však hned běželo hlavou: „Tohle mi nepatří, musím zavolat policii.“

Byly to svatební dary

Tašku tedy vzala a odnesla ji obsluze čerpací stanice. Společně pak zavolali na policii. Ta neměla větší problém najít vlastníka peněz. Patřily novomanželům, kteří se ten den vzali, a byly to peněžní dary a gratulace od svatebčanů. V tašce bylo přes 300 000 Kč a pár je hodlal použít na pokrytí nákladů, jež měli se svatbou. Je jasné, že by jim takové peníze opravdu chyběly.

Dan Keller, šéf policejního oddělení, řekl: „Paní Gordonová neváhala ani minutu, nebylo pochyb o tom, co musí udělat. Nestává se moc často, aby někdo našel tak velkou sumu peněz a vrátil ji.“ To si myslela i manželka jednoho policisty, který případ vyšetřoval. Bylo jí Diane líto poté, co se ukázalo, že sama by potřebovala peníze, aby nemusela každý den chodit tak dlouhou cestu do práce.

Ve sbírce se vybralo více, než našla

Napadlo ji její poctivý čin zveřejnit a uspořádat pro ni sbírku. Na platformě GoFoundMe tak pro ni otevřela účet. Lidé tento poctivý čin ocenili a začali jí posílat peníze, aby si mohla koupit auto. Bylo to neuvěřitelné, ale pro Diane se vybralo více než půl milionu korun. Za ně si tak bude moci bez problému pořídit auto. Kromě toho, že se dopraví rychle do práce, začne opět jezdit na její oblíbené cvičení, kterého se kvůli nepojízdnému autu musela na dlouho vzdát.

Sama se nepovažuje za žádnou hrdinku. Říká, že pokud najdete něco, co vám nepatří, měli byste to samozřejmě vrátit. A má pravdu. To totiž každému nálezci ukládá i zákon. V případě, že nalezenou věc, jako je peněženka nebo peníze, odnesete na obecní či městský úřad, máte nárok na 10 % nálezného. Dokonce si můžete uplatnit i náklady, které jste na předání nálezu vynaložili. Pokud by vás však svrběly ruce a nález byste si nechali, pak vám hrozí trestní stíhání za zatajení věci.

Zdroj: Fox2Detroit