Důležité změny v životě, které nastanou, pokud přestanete používat sociální sítě

Fotografie: Freepik

Kdo dnes nemá profil na sociálních sítích, jako by neexistoval. Nabízí spojení s ostatními kamarády klidně i z druhého konce světa, spoustu funkcí a zábavu. Rychle se také stávají návykovými.

Sociální média jsou plná rozporů. Na jednu stranu nabízí zábavu a soudržnost, na druhou stranu mohou vyvolat pocit odcizení. Pokud na mobilu nebo počítači trávíme více času, je těžké si bez nich představit život. Čas od času ale není špatné si od sociálních médií odpočinout.

Budeme produktivnější

Problém sociálních médií spočívá v tom, že nás neustále přerušují. Když se věnujeme nějaké činnosti, ale neustále nám přichází různá upozornění na mobil, nemůžeme se plně soustředit. Kontrolujeme notifikace a z činnosti se stává multitasking, který snižuje naši produktivitu. Sociální média podle studií dokáží produktivní čas zkrátit až o 40 %.

Fotografie: Freepik

V ranných stadiích „vysazení“ sociálních médií se nejspíš dostaví stres a úzkost. Tyto pocity jsou způsobené neurobiologickou deprivací vyvolanou nedostatkem nepřetržitého spojení. Z dlouhodobého hlediska ale naopak dojde ke snížení stresu. Neustálé kontrolování toho, co se děje online, totiž zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu. To pak vede ke zhoršení paměti a depresím.

Přestaneme se s ostatními srovnávat

Když přidáváme fotografie nebo videa na sociální sítě, máme tendenci ukazovat jen šťastné a krásné chvíle našeho života, který chceme, aby ostatní viděli. Na první pohled se to zdá být neškodné, ale když kolem sebe vidíme pouze osoby v dokonalém stavu, ve srovnání s nimi vždy vyjdeme jako poražení. Člověk má totiž tendenci se s ostatními srovnávat.

Kolikrát jste si řekli, že ještě prohlédnete všechna oznámení na Instagramu nebo Facebooku a půjdete spát? Jenže pak znenadání uběhne hodina nebo dvě a vy stále ještě držíte telefon v ruce. Tento zvyk může mít za následek ztrátu až 15 hodin spánku týdně. Pokud se vzdáme sociálních médií, získáme kvalitnější a delší spánek.

Fotografie: Freepik

Zlepšíme mezilidské vztahy

Sociální sítě jsou skvělým způsobem, jak zůstat v kontaktu s rodinou a přáteli i přesto, že jsou od nás daleko. Jenže tím mohou trpět živé mezilidské vztahy, které obecně bývají silnější než ty internetové. Vědci také zjistili, že lidé používající často sociální média se více nudí. A to navzdory tomu, že se telefonem snaží zabavit třeba při čekání ve frontě. Daleko lepší je zaměstnat mysl křížovkou nebo čtením knihy.

Sedavý způsob života je nebezpečný pro naše zdraví. Pokud po osmihodinovém sezení v práci usedneme k sociálním sítím, problém se jen zhoršuje. Vynecháním sociálních médií přitom získáme až 90 minut volného času denně na fyzické aktivity. Poslední výhodou je zlepšení rozhodovacích schopností. Naše hodnoty jsou ovlivněné tím, co čteme na sociálních médiích, a jsou tedy spíše výsledkem kolektivního vlivu. Odstraněním sociálních médií ze života se naučíme více přemýšlet sami za sebe.

Zdroj: Redakce