Důležité body, které vám pomohou zbavit se nepříjemných zlozvyků

Fotografie: Freepik

Bojíte se, že se svého špatného zvyku nedokážete zbavit? Dobrá zpráva je, že se systematickou přípravou a několika postupnými kroky to dokážete. Podívejte se na 6 důležitých bodů, které vám s tím pomohou, a zlozvyk nahradíte mnohem lepším zvykem.

Buďte k sobě upřímní a rozpoznejte zlozvyk

Nejlepším začátkem je poznat, že vůbec máte nějaký zlozvyk. Může jít například o špatné sezení u pracovního stolu, ze kterého vás bolí záda, koukání do obrazovky až pozdě do noci, nebo zajídání emocí nezdravým jídlem.

Variant zlozvyků existuje skutečně mnoho. První cestou k nápravě však stále zůstává odhalení problému a určení si, že právě tohoto zlozvyku se chcete zbavit.

Analyzujte svůj zlozvyk a zapište si poznatky

Vhodnou strategii, jak se zbavit zlozvyku často vymyslíte ve chvíli, kdy pochopíte, jak funguje. Analýzou možná zjistíte, že zdánlivě nevinný problém vás každý den připraví o velkou spoustu času nebo energie.

Druhým bodem pro úspěšnou přeměnu ošklivého zlozvyku v mnohem lepší návyk, je důkladná analýza. Pište si deník, dělejte si poznámky a naučte se co možná nejvíce o svém špatném návyku. Snáze pak objevíte skuliny, jak se s ním vypořádat.

Co si zapsat o svém zlozvyku?

  • V jakých situacích se uchylujete k zlozvyku?
  • Jak často se u vás zlozvyk objevuje?
  • Čím můžete svůj zlozvyk nahradit?

Naučte se pracovat se situacemi, které vedou k zlozvyku

Máte špatnou náladu a bojíte se, že to zase skončí přejídáním se nezdravými potravinami? Chcete si pustit jeden díl seriálu, ale máte obavu, že u sledování strávíte celý den i noc? Jakmile se blíží chvíle, kdy cítíte, že se pouštíte do svého nevhodného návyky, zkuste uhnout lepším směrem.

Místo nezdravého jídla si najděte nový recept na výborné zdravější jídlo. Sledování seriálu zkuste vyměnit za jeden díl dokumentu a nastavte si upozornění na další činnost nebo spánek, ať dlouho neponocujete. Každá změna směrem k lepšímu se počítá.

Nespěchejte na sebe

Zbavit se nevhodného návyku bohužel nějakou dobu trvá. Nebude to hned ani druhý den. Dejte si dostatek času a postupujte po menších krůčcích. Uvidíte, že postupně to půjde a začnete pozorovat pokroky. Pro osvojení nového lepšího návyku budete potřebovat alespoň 21 dní, než se s ním plně sžijete a stane se skutečným návykem.

Využívejte aplikace

S učením pozitivním zvyků mohou pomoci nejrůznější aplikace na chytré telefony. Stačí si například stáhnout aplikaci na cvičení, pro čtení knih a podobné. Na mobilním telefonu si navíc jednoduše nastavíte i omezení aplikací, na kterých trávíte příliš mnoho času. Snadno si tak předem nastavíte limit pro čas strávený na sociálních sítích.

Najděte si podporu

Dobrou pomocí při hledání lepšího návyku je podpora okolí. Poproste své známé a rodinu, ať vám pomohou se zavedením nového zvyku. Ještě lepší verzí bude, když se pro nový zvyk nadchne někdo další z rodiny.