Jak se mění ideál ženské krásy? Tajemství vám prozradí pohled do minulosti

Fotografie: Pixabay

Dnešní ideál ženské krásy je jiný, než byl v minulých letech. Společnost tento vzor určuje od nepaměti a tlačí ženy a dívky k udržování dokonalých postav.

V halách Fashion Institute of Technology v New Yorku jsou k vidění historické šaty a okouzlující oděvy, z nichž mnohé skrývají tajemství minulosti. Přesto, bez ohledu na konkrétní módní kousek, se většina návštěvníků muzea dotazuje na jednu otázku. Ať už se jedná o současnost nebo 19.století, chtějí vědět, jaká je to velikost. Naše společnost je posedlá velikostí. Tato posedlost podněcuje společenské tlaky pro určitý typ postavy zejména mezi mladými ženami.

Plnoštíhlé siluety v historii

Některé z prvních známých vyobrazení ženského těla jsou sochy Venuše z dob před 23 000 lety v Evropě. Ve starověkém Řecku byla Afrodita, bohyně sexuální lásky a krásy, často zobrazována s křivkami. Umělci i nadále prezentovali ideální ženu smyslnou se zaoblenými křivkami až do 17. a 18. století. Postupem času se pohled na ženské tělo měnil, populární se stal korzet, který zdůraznil úzký pas a velké poprsí.

Fotografie: Pixabay

V devadesátých letech americký umělec Charles Dana Gibson nakreslil obrázky vysokých, štíhlých, a přesto smyslných žen jako ilustraci pro běžné časopisy a tato vyobrazení byla označována jako Gibsonova dívka. Na počátku 20. století se zobrazení ženských těl v umění neustále vyvíjelo a dochází k velkému posunu ke stále štíhlejšímu a sportovnějšímu tělu. Zůstává poněkud nejasné, co bylo příčinou tohoto posunu, ale zájem o hubené postavy pokračuje dodnes.

Nástup poruch příjmu potravy

Historický posun od zaobleného těla k hubenějšímu vedl ke vzestupu britské modelky Lesley Lawson, známé jako Twiggy. Přestože se ženy netlačily v korzetech, společenské tlaky na dodržování ideálního těla stále pokračovaly jako ideál hubených postav. Podle studie Current Psychiatry Reports z roku 2012 v 60. a 70. letech výrazně vzrostl výskyt závažné mentální anorexie vyžadující hospitalizaci.

Fotografie: Pixabay

Ačkoliv byly v 80. letech stále populární hubená těla, byl kladen stále větší důraz na silné, atletické typy postav. Zájem vzrostl o zpevněné, stále štíhlé, ale atletické tělo. Tady svou kariéru začaly klasické supermodelky jako například Cindy Crawford nebo Naomi Campbell a později Kate Moss.

Fotografie: Pixabay

Od počátku 21. století došlo k posunu směrem k přijetí různých typů postav v médiích a módě. Vzestup sociálních sítí může stresovat dospívající děti při pohledu na zveřejněné, avšak ne vždy pravdivé fotografie. Pokud jde o současný stav krásy, někteří odborníci na zdraví varují před nebezpečím kultury sociálních médií, protože například Instagram a YouTube umožnil idealizovat některé postavy, a proto mohou výrazně snižovat sebevědomí mladých žen a dívek.

Zdroj: CNN