Ideál krásy ženského těla si prošel vývojem každou dekádou. Společnost ušla dlouhý kus cesty

Fotografie: Depositphotos

Za poslední století se ideál ženské postavy měnil v podstatě každých deset let. V kurzu byly štíhlé, plnoštíhlé, vychrtlé i vysportované ženy. Zjistěte, jak šel čas s ženským ideálem.

Koncept „ideálního“ ženského těla se za poslední století dramaticky vyvíjel. Posun kulturních, sociálních a politických faktorů přispěl ke stále se měnícím standardům krásy, přičemž každé desetiletí zahrnuje jiný ideál těla. Jak se tedy vyvíjelo vnímání dokonalého ženského těla a klíčové faktory, které tyto ideály utvářely?

20. léta: První rebelky

Dvacátá léta minulého století byla dobou společenských a politických změn. Ideální typ ženské postavy se odklonil od smyslných ženských křivek předchozí éry a zdůraznil štíhlou až androgynní siluetu. V kurzu byla menší postava s malými prsy a útlými boky. Takzvané „Flapper girls“ ztělesňovaly tento ideál. Zkrátily si vlasy i sukně, poslouchaly jazz, kouřily, pily alkohol a celkově se věnovaly věcem, které byly tehdejší společností považovány za „nevhodné“ pro ženy. Tento ideál tedy spíše reprezentoval pro ženy nově nalezenou nezávislost a svobodu, protože začaly zpochybňovat tradiční genderové role.

30. léta: Měkké, ženské křivky

Ve 30. letech došlo k návratu k ženštějšímu a ladnějšímu typu těla. Velká deprese a vzestup hollywoodského glamouru podporovaly ideál měkké ženské postavy, charakterizované útlým pasem, plnějšími boky a větším poprsím. Herečky jako Jean Harlow a Mae West tento ideál ztělesňovaly. V módě se také začínáme setkávat s mnohem upnutějším oblečením, které křivky zdůrazňovalo. Ideální žena také zářila sebevědomím.

40. léta: Postava přesýpacích hodin

Druhá světová válka měla ve 40. letech významný vliv na ideální tělesný typ, kdy se ikonická postava přesýpacích hodin stala symbolem ženské krásy. Tento typ postavy zdůrazňoval štíhlý pas, široká ramena a plné boky, což představovalo sílu a ženskost. Rita Hayworth se stala ztělesněním tohoto ideálu a předvedla své křivky ve zlatém věku Hollywoodu.

ideál krásy 1950
Fotografie: Freepik

50. léta: Zdravá kráska

Padesátá léta zůstávala u nastoleného ideálu přesýpacích hodin. Marilyn Monroe se v této éře stala sex symbolem a mnohé ženy v touze po plnější postavě dokonce užívaly doplňky stravy na přibírání. Zároveň však dochází i k jistému útlumu postavy s výrazně štíhlým pasem a svoji slávu si zažívají i Grace Kelly a Audrey Hepburn, s drobnějšími, ale stále ženskými tvary postavy. Ideální žena tohoto desetiletí se vyznačovala svou skromností, grácií a vyrovnaností.

60. léta: Éra Twiggy

Tato léta přinesla radikální posun v ideálním typu těla. Éra Twiggy, britské modelky známé pro svou štíhlou až vychrtlou postavu, nastolila ideál štíhlého až chlapeckého těla. Důraz byl kladen na dlouhé, štíhlé končetiny a celkově štíhlý vzhled, protože ženy byly povzbuzovány, aby přijaly mladistvější a bezstarostnější image.

70. léta: Fit a atletické tělo

V 70. letech došlo k vzestupu fitness hnutí, kdy se ideální tělesný typ posunul směrem k více vypracovanému a atletickému vzhledu. Důraz byl kladen na udržení štíhlé postavy, na té však měly mírně vynikat i svaly. Farrah Fawcett a Jane Fonda byly příkladem tohoto ideálu a inspirovaly miliony žen, aby začaly cvičit a usilovaly o silné a zdravé tělo.

žena cvičí
Fotografie: Freepik

80. léta: Fenomén supermodelky

Osmdesátá léta byla érou supermodelek, kdy vysoké, štíhlé ženy jako Cindy Crawford a Naomi Campbell ovládaly módní svět. Ideální typ postavy se vyznačoval dlouhýma nohama, vypracovanými svaly a širokými rameny s důrazem na udržení hubené, ale pevné postavy. Toto desetiletí dále upevnilo důležitost kondice a cvičení pro dosažení dokonalého těla.

90. léta: Heroinová krása

V devadesátých letech došlo k návratu k ultra štíhlému typu těla. Jeho zástupkyní byla modelka Kate Moss. Toto ideální tělo bylo extrémně štíhlé, a to až do té míry, že působí nezdravě. Ženy byly povzbuzovány, aby usilovaly o nedosažitelnou úroveň hubenosti, což nakonec vedlo k široké kritice a obavám z prosazování nezdravých standardů. Tento trend stál také za zneužíváním drog a drastickými dietami, které ženy podstupovaly, aby se tomuto ideálu přiblížily.

2000: Křivky se vracejí

Nové tisíciletí přineslo odklon od super štíhlé postavy. Celebrity jako Jennifer Lopez a Beyoncé zpopularizovaly smyslnější tělesný typ. Po roce 2000 došlo k oživení postavy přesýpacích hodin s důrazem na štíhlý pas, větší boky a zpevněnou postavu. Toto desetiletí oslavovalo křivky a povzbuzovalo ženy, aby přijaly své přirozené tvary těla, což znamenalo odklon od extrémní hubenosti propagované v předchozích letech.

2010: Body pozitivita

Rok 2010 byl svědkem významného kulturního posunu směrem k tělesné integritě. Jedno ideální ženské tělo přestalo existovat. Důraz se začal klást právě na rozmanitost a přijímání různých tělesných tvarů. Tento trend se nakonec prosadil v médiích i na módních molech. Ashley Graham nebo Tess Holliday prosazovaly myšlenku, že krása přichází ve všech podobách. Toto desetiletí povzbudilo ženy, aby přijaly svá jedinečná těla a odmítly nerealistické standardy krásy.

Zdroj: Brightside