Léčivé plody ze zahrádky

Podzim je za dveřmi a naše zahrádky se začínají plnit podzimními plody. Mnoho lidí si neuvědomuje, kolik pokladů jim na zahradách dozrává právě v podzimním čase, kdy se dny zkracují a počasí již zdaleka není tak přívětivé, jako bývalo v létě. Vzácné i úplně běžné rostliny mohou pomoci vašemu zdraví. V dnešním článku vám představíme hned 3 léčivé plody, jejichž vlastností můžete skvěle využít – jsou plné vitamínů, minerálů, organických kyselin i tříslovin. Ochraňte je před nálety hladového ptactva a udělejte si soukromou zásobárnu přírodního léčiva. Vydrží vám na celou dlouhou zimu!

Černý bez

Znáte oblíbené pořekadlo našich babiček „před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni“? Pak věřte, že jej neříkaly jen tak pro nic za nic! Černý bez je aromaticky výrazný, což mnoho lidí od jeho plodů odradí, ale to zdaleka nic nemění na jeho léčivých schopnostech. Plody černého bezu můžete využít k přípravě marmelády, vařené šťávy či vína. Pomohou vám nejen proti migréně či nachlazení, ale díky obsahu vitamínů A, B a C, karotenu a kyselin zároveň posílí i vaší imunitu.

Temnoplodec černoplodý

Plody černého jeřábu – lidově řečeno jeřabiny – se zpravidla sklízí na podzim, ale neublíží jim ani první mrazíky. Ačkoli jsou plody temnoplodce po chuťové stránce trpké, můžete tuto chuť zmírnit povařením s cukrem. Dochutíte-li tento roztok navíc ještě badyánem, hřebíčkem a skořicí a přidáte kapku rumu, získáte skutečně lahodný nápoj, který vám zachutná, zahřeje i prospěje. Jeřabiny zpevňují cévy, upravují hladinu cholesterolu a snižují vysoký krevní tlak.

Šípek

Plody šípkové růže jsou známé pro vysoký obsah vitamínů A, B i C, dále pak i minerálů – především draslíku a hořčíku. Z šípků můžete připravit lahodnou marmeládu, víno, pastu nebo velice zdravý a chutný čaj. Plody šípku se sbírají ještě před prvními mrazíky, protože v tomto čase obsahuje hodně vitamínu C. Můžete je nasušit a po celou zimu si z nich připravovat čaj, který vás zahřeje.

Obrázek: pixabay.com