Renomovaný vědec popisuje, co se děje na hranici mezi životem a smrtí

Fotografie: Pixabay

Co pro člověka znamená smrt a je něco i po ní? To je záhada, která zajímá lidstvo od pradávna. Někteří vědci se jí pokouší už celá desetiletí objasnit, stejně jako doktor Sam Parnia.

Smrt není jediný okamžik, kdy je všemu konec. Jedná se o poměrně dlouhý proces, který může v některých případech trvat velmi dlouho. Díky moderní vědě se i z těchto dříve nezvratných stavů lidé vracejí do života a předávají své zkušenosti. Doktor Sam Parnia, lékař na jednotce intenzivní péče, tvrdí, že orgány mohou po smrti být ještě nějakou dobu plně funkční, a proto do jisté chvíle dnes už smrt není nezvratný proces.

Člověk vnímá i ve smrti

Zhruba před sedmi lety byly zveřejněny výsledky studie, která čtyři roky probíhala v Southamptonu. Zúčastnilo se jí víc než 2 000 osob. Zabývala se zkušenostmi lidí, kteří prožili klinickou smrt. Na základě jejich prožitků bylo zjištěno, že část lidského vědomí pokračuje i ve chvíli, kdy je mozek již nefunkční. Výzkum vedl Dr. Sam Parnia, který se zážitky mezi životem a smrtí zabývá dlouhodobě.

Fotografie: Pixabay

Jeden z účastníků studie, 57letý muž, zemřel na celé tři minuty. Podle toho, co si pamatoval po svém návratu do života, je jasné, že nějakým způsobem své okolí vnímal i v době, kdy mu netlouklo srdce a nedýchal. Podle vědců mozek vypíná činnost už 20–30 sekund po posledním úderu srdce, ale tento muž popsal s naprostou přesností vše, co se v místnosti dělo. Na prožitky ve stavu klinické smrti si vzpomněla víc než polovina z účastníků.

Fotografie: Pixabay

Podle vědců nejde jen o fantazie

Lidé, kteří si vzpomněli na prožitky v době smrti, popisovali tento stav jako velmi příjemný a mírumilovný. Zmiňovali často výjevy, které jsou k prožitku blízké smrti obecně přisuzovány. Velmi jasné světlo, absence fyzické bolesti a přítomnost vůdčí osoby. Mnoho z těchto osob bylo také schopno popsat, co se dělo kolem jejich těla, zatím co ony byly někde v prostoru nad ním. To v podstatě podle vědců vylučuje, že by vzpomínky zobrazovaly pouhé fantazie pacienta.

Doktor Sam Parnia je toho názoru, že osobnost člověka, tedy ta část vědomí, která řídí naše emoce, pocity a myšlenky, nemizí ze světa jen proto, že lidské tělo je nefunkční. Podle dosavadních poznatků se prý zdá, že dál funguje. Prozatím ale nejsme schopni zjistit, jak dlouho tento stav může trvat. Otázkou k zamyšlení ale je, zda je prospěšné toto tajemství života odhalit, nebo by mělo tajemstvím zůstat i nadále.

Zdroj: Express / Doktor Sam Parnia