Maličkosti, které v dlouhodobém horizontu neodvratně zničí každý vztah

Fotografie: Freepik

I když se s partnerem navzájem milujete a zdánlivě vaše štěstí nemůže nic ohrozit, dejte si pozor na tyto chyby. Více či méně rychle totiž dokáží zničit i jinak perfektní vztah.

Zrada, nevěra nebo lhaní patří pochopitelně mezi nejčastější příčiny rozchodu. Mezi ty méně jasné a méně nápadné důvody pak patří dalších pět bodů, kterých si ze začátku třeba ani nevšimnete, ale po nějaké době se frustrace z nich nastřádá a povede k rozpadu vztahu.

Musíte stejnou měrou přijímat i dávat

Jedním z nejdůležitějších principů při budování vztahu je rovnováha mezi dáváním a přijímáním. Pokud jeden z partnerů přijímá víc, než je ochoten vydat, po nějaké době to povede k ukončení vztahu. A je jedno, zda se jedná o energii, lásku, pozornost, péči nebo materiální hodnoty. Pokud partnerovi dáváte příliš mnoho, riskujete, že po čase se mu budete příliš vnucovat a snažit se ho ovládat. Pokud naopak dáváte málo, ztratíte jeho zájem a počáteční nadšení brzy opadne.

Fotografie: Freepik

Agresivní výčitky nikam nevedou

Agresivita se nemusí projevit jen otevřeným konfliktem. Výčitky typu „už dva měsíce jsi nepřivrtal poličku“ nebo „už zase jsi zůstal dlouho v práci“ jsou v důsledku znamením bezmocnosti. Problémem přitom nebývá nepřivrtaná polička nebo pozdní příchod z práce, ale spíš neochota vyřešit problém a nerespektování přání druhého.

Snažte se budovat správnou konverzaci, která bude partnera motivovat. Nejprve mu třeba zalichoťte, následně vyslovte svůj požadavek a to, že bez něj si s problémem neporadíte. Vyjádřete, jak byste byla šťastná, kdyby už polička konečně visela nebo kdyby přišel z práce pro jednou dřív, případně mu nenápadně naznačte, do kdy byste rádi úkol dokončili.

Fotografie: Freepik

Nahlížejte na věci z různých úhlů

Ženy často vidí věci jen ze svého pohledu a mají tendenci říkat věci typu „já mám pravdu a ty se mýlíš“. Znehodnocují tím svého partnera a zároveň vyjadřují své nízké sebevědomí, které se snaží zakrýt na úkor druhého. Pokud pro takové výbuchy neexistuje žádný objektivní důvod, muž po nějaké době ze vztahu vycouvá, případně se začne chovat infantilně. Řešením je opět správná a konstruktivní komunikace, a to i v případě, že skutečně víte, že máte pravdu.

Nenechte v sobě hromadit vztek

Když nám ve vztahu něco vadí, máme často tendenci to zamlčovat. Buď nechceme vyvolávat zbytečná dramata, nebo se přesvědčujeme o tom, že se jedná o maličkosti. Jenže tyto maličkosti se po čase nahromadí a způsobí výbuch emocí. Rozpor mezi očekáváním a realitou je tedy třeba řešit hned a nehromadit v sobě negativní pocity.

Ve vztahu nelze myslet jen na sebe. Pokud jste momentálně v příjemné a pohodlné náladě, neznamená to, že se tak musí cítit i váš partner. Sledujte, jak váš vztah ovlivňuje jeho emoce a to, jak ovlivňuje ty vaše. Pokud je ve vztahu spokojený jen jeden z partnerů, nebude mít dlouhé trvání. Pamatujte, že ve vtahu existují jen dva vítězové, nebo dva poražení.