Málo očekávané příznaky cukrovky, na které se vyplatí na 100 % dávat pozor. Každý ztracený den se počítá

Fotografie: Depositphotos

V České republice je přes 1 milion diabetiků. Ročně je cukrovka nově diagnostikována u více než 100 000 lidí. Zjistěte, jaké příznaky mohou naznačit, že máte problémy s hladinou cukru.

Diabetes mellitus 1. typu bývá většinou odhalen již v dětství. V tomto případě tělo nedokáže vyrobit inzulin, který přeměňuje glukózu na využitelnou energii. Tito lidé jsou pak závislí na injekčním podávání inzulinu, aby jejich tělo mohlo cukr zpracovat. Diabetes. 2 typu se většinou vyvíjí až v dospělosti a více jím trpí starší lidé. Tento typ diabetu lze vhodnou úpravou životního stylu dostat pod kontrolu. Je však dobré zachytit diabetes co nejdříve, říká lékařka Marina Basina.

Časté močení a pocit žízně

Časté močení a zvýšená žízeň mohou být příznakem cukrovky. Ledviny pracují na plné obrátky, protože se tělo snaží zbavit přebytečného cukru v krvi, proto chodíte častěji na záchod. Pokud vás malá potřeba budí i v noci ze spánku, může to značit problémy s krevním cukrem. Důsledkem je potom zvýšená žízeň, kdy si tělo žádá doplnění ztracených tekutin.

Nevysvětlitelné hubnutí

Glukóza je pro tělo největším zdrojem energie. Když tělo nedokáže glukózu využít jako zdroj energie, sáhne do zásob tuků a svalů. Proto může dojít k nevysvětlitelnému úbytku na váze, přestože jste nezměnili nic v dietě, ani nezvýšili pohybovou aktivitu. Za pozornost pak stojí, je-li úbytek váhy vyšší než 5 % celkové tělesné hmotnosti.

Únava a rozmazané vidění

Tělo, které se snaží zbavit cukru, je tímto procesem nadměrně zatížené, a proto můžete pociťovat větší únavu. Stejně tak dehydratace je častou příčinou zvýšené únavy u diabetiků. Můžete také pozorovat zhoršení zraku. Vysoká hladina cukru může poškozovat drobné cévky oka a způsobovat rozmazané vidění. To se může zhoršit a pak se zase zlepšit, podle toho, jak hladina cukru v krvi kolísá.

Špatné hojení ran, infekce i plísně

Poškozené cévy oslabují krevní oběh. Zranění se pak hůře hojí, protože se krev špatně dostává do postižené oblasti. Hojení tak může trvat týdny i měsíce. Rána je navíc náchylná ke vzniku infekce, což zvyšuje riziko amputace. U cukrovky se také mnohem častěji vyskytují kvasinkové infekce, protože kvasinky cukr přímo milují. Vysoký cukr však poskytuje prostor i jiným bakteriím a plísním. Při opakovaných zánětech, zejména těch gynekologických nebo zánětech močových cest, je na místě vyšetření na hladinu cukru v krvi.

Brnění, necitlivost, změna barvy kůže

Vysoký cukr má dopad i na nervy. Proto můžete pociťovat brnění a necitlivost v končetinách. Později mohou tyto stavy vést až k bolestem a neuropatii, tedy úplnému znecitlivění postiženého místa. Na kůži se také mohou vytvořit tmavší místa. Obvykle v záhybech krku, podpaží nebo tříslech. Skvrny jsou tmavé, sametové a lehce vyvýšené.

Další příznaky

Prokázalo se, že lidé, kteří chrápou, mají později vyšší riziko vzniku cukrovky. Další příznaky mohou být pocity chladu, kdy se končetiny špatně prokrvují. Cukrovka se může projevovat také podrážděností, úzkostí, a dokonce i depresí. V poslední době se prokázalo, že může mít vliv i na zhoršení sluchu, a to až o 30 %. Někteří pacienti však nemusí zaznamenat žádné z výše uvedených příznaků nebo je mohou zaměnit za jiný zdravotní problém. Kontrola cukru v krvi je proto nejlepší metodou, jak cukrovku potvrdit nebo vyloučit.

Fotografie: Freepik

Rizikové faktory

Až 90 % lidí s cukrovkou trpí nadváhou nebo obezitou. Jedná se tedy o významný rizikový faktor pro vznik cukrovky. Další rizikové faktory jsou sedavé zaměstnání, věk nad 45 let, rodinná anamnéza, cukrovka v těhotenství, vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění a prodělaná mrtvice. Počáteční stadia cukrovky se dají velmi dobře zvládnout úpravou jídelníčku a zvýšenou tělesnou aktivitou. Je proto dobré zachytit cukrovku ještě ve fázi tzv. prediabetu a hladinu cukru upravit změnou životního stylu.

Zdroj: Healthline, SZU