Tichá mrtvice: Plíživý zabiják, jehož příznaky se dají lehce přehlédnout

Fotografie: Depositphotos

Riziko mrtvice se zvyšuje jednak s věkem, ale je také úzce spojeno s životním stylem. Mrtvice může zasáhnout v plné síle, ale existují i mrtvice, které mají mnohem méně výrazné příznaky.

Většina lidí je obeznámena s typickými příznaky běžné mrtvice, jako je ochrnutí poloviny těla, silná bolest hlavy, změny v zorném poli nebo obtížná artikulace. V případě výskytu těchto potíží byste měli okamžitě volat záchrannou službu, protože jde o čas. Někdy se však mrtvice hlásí mnohem méně výraznými symptomy, které můžete přehlížet, říká lékař Seunggu Han.

Tichá mrtvice však má své následky

Tichá mrtvice způsobuje poškození mozku a odumírání mozkových buněk. Není však takového rozsahu jako běžná mrtvice, a tak jich může pacient prodělat i několik, aniž by o tom měl tušení. To, že pacient prošel tichou mrtvicí, lze zjistit z pozdějších vyšetření zobrazovacími metodami. Tento stav si vyžaduje léčbu, aby se těmto mini příhodám do budoucna zabránilo.

Příznaky tiché mrtvice se často zaměňují za symptomy stárnutí. Dochází tedy ke snížení kognitivních funkcí, dočasné neschopnosti ovládat některé svaly, včetně svalů močového měchýře, náhlé ztrátě rovnováhy, prudkým změnám nálady, změně osobnosti, ztrátě zraku nebo změně ve vidění, necitlivosti končetin, problémům s řečí, slabosti nebo nevolnosti.

Změna životního stylu významně sníží riziko mrtvice

Tyto příznaky se nemusí projevit všechny a mohou mít jen krátkou dobu trvání. Většinou je pacient přejde jako nevýznamnou epizodu, kdy se necítil dobře. Jakmile však proděláte tichou mrtvici, riziko, že brzy utrpíte další, se velmi zvyšuje. U lidí starších 80 let se předpokládá, že každý čtvrtý prodělal již minimálně jednou tichou mrtvici.

měření tlaku
Fotografie: Freepik

U žen začíná riziko mrtvice významně růst už po dosažení 45 let věku. Je to z důvodů hormonálních změn, ale také to může souviset s nadváhou, která se po menopauze u žen často vyskytuje. Jediný způsob, jak se bránit před rizikem jakékoliv mrtvice, je aktivní přístup k našemu zdraví. Nejrizikovějším faktorem pro vznik mrtvice je vysoký krevní tlak. Ten se však dá snížit i drobnými změnami v životním stylu. Nedávná studie ukázala, že pouhé dodržování pitného režimu snižuje riziko mrtvice o 53 %.

Pokud je vám více než padesát, máte nadváhu, cukrovku, vysoký krevní tlak, kouříte a máte minimum fyzické aktivity, pak jste ohroženi mrtvicí několikanásobně více než stejně starý člověk, který žije zdravě. Dělejte těchto pár základních věcí a mrtvice se vám vyhne obloukem: snižte krevní tlak, jezte hodně ovoce a zeleniny, držte se na zdravé váze, věnujte se pravidelné fyzické aktivitě, nekuřte, pijte s mírou, mějte dostatek kvalitního spánku, užívejte si život a nestresujte se.

Zdroj: Healthline