Moderátorka hlavních zpráv RTVS – Janette Štefánková

Už podle nadpisu je jasné, že Janette je moderátorka a konferenciérka. Mimo to je krásná, vtipná, hodná, chytrá, sympatická – snad jsem na nic nezapomněla. Taková je Janette Štefánková, kterou mnozí poznají již podle jejího hlasu z rádia i televize.

Přesto, že spíš vypadá jako modelka, zvolila si práci za mikrofonem. Zatímco většina lidí se potýká s trémou, Janette se cítí za mikrofonem, jako ryba ve vodě. Rozhodli jsme jí požádat o rozhovor a ona ochotně souhlasila. Doufáme, že vás dnešní příspěvek zaujme, stejně jako nás.

Jak jste se k této práci dostala? Podle informací vím, že jste studovala úplně mimo tento obor?

Ano, původně jsem studovala Technologii skla. Už jako dítě jsem však měla svůj svět, ve kterém jsem se ráda předváděla. Pamatuji si, jak jsem v obýváku vždy sedla do křesla, vzala televizní program a napodobovala televizní hlasatelky. Zpívala jsem, tančila a recitovala – třída plná spolužáků byla mým prvním publikem.

První opravdové setkání a mikrofonem bylo v regionálním rádiu. Tam jsem se do této práce zamilovala a vykonávala jí léta. Z rozhlasu je už jen kousíček do televize. Tak to bylo i v mém případě. Šla jsem zkrátka na konkurz. Moderovala jsem nejdříve ranní vysílání, později vědomostní soutěž Duel, poté regionální zpravodajství, až přišla nabídka moderovat hlavní zprávy RTVS.

Je pro vás velmi obtížné zachovat si kus soukromí v běžném životě? Přeci jen patříte ke známým osobnostem.

Lidé mě registrují, to je pravda, ale ne vždy jsou si jistí, odkud mě znají. Nedávno mě oslovil zaměstnanec na čerpací stanici a během tankování mě přesvědčoval, že můj otec je z Bánské Bystřice a maminka z Košic. Prý jsem to někde říkala. S úsměvem jsem mu naznačila, že ví více než já, odkud pocházejí. Oba jsou totiž z Považí – jinak se po světě pohybuji celkem bez problémů.

Jste velmi okouzlující a vdaná žena, takže vám pravděpodobně návrhy k sňatku nechodí. Existují však nějací neodbytní ctitelé, kteří ještě nepochopili, že nemají šanci?

Velmi si vážím každého emailu, dopisu, který přijde na mou adresu. Už to, že si někdo najde čas a napíše mi, je pro mě velmi příjemná skutečnost. Občas se najde i někdo odvážnější, ale neodbytností bych to určitě nenazývala.

Jak ráda trávíte volný čas?

Dobrá kniha, přátelé, samozřejmě setkání s rodinou. To vše jsou pro mě možnosti, jak prožít ideálně volný čas. Bunusem je Lara, náš pes.

Co vy a sportovní aktivity?

Ke sportu jsem měla vždy blízko. Snažím se cvičit pravidelně, chodím do posilovny. Mám ráda projížďky na kole, procházky v lese, kde si úžasně vyčistím hlavu.

Máte v souvislosti s moderováním i nějaké nepříjemné okamžiky?

Nemám ráda neprofesionalitu a to je možná věc, která dokáže znepříjemnit jakoukoliv práci. Když se s ní setkám,moderátorka snažím se pak vyhnout lidem, kteří právě takto přistupují ke všemu, co dělají.

A naopak, který pořad či příhoda se vám nesmazatelně vryla do srdce?

Velmi ráda vzpomínám na natáčení vědomostní soutěže Duel. Byl tam skvělý štáb. Měla jsem minimum zkušeností s kamerou, ale dali mi šanci a pamatuji si, jak mi po natáčení první části všichni tleskali. Bylo to prostě nezapomenutelné.

Přípravu zpravodajství provází často stres. Jsem ráda, když přijdou chvíle, kdy společně s kolegy děláme žertíky. Ten pocit, když se po náročné přípravě zdaří vše tak, jak jsme plánovali, je prostě skvělý.

Říká se, že člověk by nikdy neměl přestat snít. Můžete nám prozradit, zda máte ještě sen, který si chcete splnit – pokud to není tajné?

Pořád mám nějaké sny. Vždyť právě ony nás posouvají vpřed. A když chci, aby se splnily, nechám si je zatím pouze pro sebe.

Děkujeme za super rozhovor a přejeme mnoho úspěchů.