Nejčastější příčina angíny v létě? Klimatizace!

Zánět hltanu a patrových mandlí je virového, bakteriálního a výjimečně mykotického původu. Nejčastěji onemocní děti, senioři a lidé se slabší imunitou na podzim a v zimě. Onemocnět je možné však i během léta, na vině jsou prudké přechody z klimatizovaných místností do horkých ulic.

Prvními příznaky angíny je škrábání v krku, bolestivé polykání a ucpaný nos. Typické je zduření mandlí a horního patra dutiny ústní, nezřídka se objeví i hnisavé čepy na mandlích. Nemocný může a nemusí mít teplotu, horečku či zimnici.

Návštěva lékaře

Jakmile nemoc propukne a dostaví se zmiňované příznaky, je nejlepším řešením návštěva lékaře. Ten provede výtěr z krku, prohmatá uzliny a usoudí, zda jde o streptokokovou infekci či nikoliv a podle toho určí léčbu a vhodný druh antibiotik. Nicméně každé užívání ATB oslabuje imunitu, tudíž to nemusí být první a poslední angína během léta. Proto je vhodné myslet na toto již předem a chránit se. Jednak vitamínem C, ale i jinými přípravky podporující obranyschopnost organismu. Mimo to je dobré pamatovat na to, že nejčastějším spouštěčem angíny v létě je klimatizace.

Negativní dopady klimatizace

Pravdou je, že klimatizace pomáhá přečkat parné dny, nicméně o jejich negativních dopadech na lidské zdraví není pochyb. Klimatizace silně vysušuje nejen místnost, ale i sliznice dýchacích cest, která se jinak ochraňuje proti vpádu virů. Zdravotním rizikem mohou být mimo klimatizace samotné i znečištěné filtry, díky nimž se do místnosti společně s chladným vzduchem dostávají i plísně a infekce. V neposlední řadě je značným rizikem pak i teplotní šok, jež nastává, jakmile člověk opustí klimatizovanou místnost a vyjde do venkovního horka.

Angínu nepřecházejte

Přecházet angínu se nevyplácí, následkem pak může být chronické stádium, kdy je nezřídka nutné podstoupit chirurgický zákrok – odstranění krčních mandlí. K dalším komplikacím přechozené či nedoléčené angíny patří revmatismus postihující srdeční chlopně či akutní zánět ledvin.

Jak problémům předcházet?

Jedinou účinnou prevencí je posilování obranyschopnosti organismu. Toho se dá docílit zdravým stravováním, pohybem, otužováním a užitím bylinek či potravinových doplňků na zvyšování imunity. A to samozřejmě neplatí jen o létě, ale i jiných ročních obdobích.

Obrázek: pixabay.com