Jak zvládnout vlny veder v paneláku: Jednoduché tipy na ochlazení domácnosti v parném létě

Fotografie: Depositphotos

Poslední léta v naší zeměpisné šířce naznačují, kam se asi v budoucnu budeme ubírat. Přesto většina domácností ještě není vybavená klimatizací. Zjistěte, jak si  pomoci i bez ní.

Klimatizace je asi nejelegantnější řešení, jak v parnech ochladit naše byty a domy. Stále se však jedná o další energetický spotřebič a její instalace není nejlevnější záležitost. Hledáme tedy způsoby, jak osvěžit naši domácnost i bez ní. Existují osvědčené tipy, které vás nebudou stát nic nebo téměř nic, a přesto přinesou očekávanou úlevu, alespoň od toho nejhoršího.

Buďte ve střehu

Jakmile začne vlna veder, reagujte na ni již v počáteční fázi, než se zcela vyhřeje interiér domácnosti. Snažte se tedy co nejdéle udržet domácnost chladnou. Pokud bude vlna veder trvat jen tři čtyři dny, můžete se tak celému problému i úplně vyhnout. Ihned první den přestaňte větrat. Zatemněte okna žaluziemi, závěsy nebo předokenními roletami.

Okna otevírejte na noc a snažte se vytvořit proudění vzduchu tím, že otevřete protilehlá okna v domě či bytě. Pokud však panuje bezvětří a vzduch se ani nehne, můžete si pomoci větrákem, který postavíte před okno. Větrák bude napomáhat proudění vzduchu mezi okny a ochlazovat vzduch v místnosti. Hned z rána okna opět zavřete a zatemněte.

Když nemůžete vedrem spát

Pokud vedrem nemůžete spát, zkuste před otevřené okno nainstalovat mokrou osušku. Na noc se můžete přikrývat pouze bavlněným prostěradlem. Pořiďte si polštář a matraci s chladicí vložkou. Tělo zaznamená snížení teploty a bude se vám mnohem lépe usínat. Můžete také zabalit do látky mraženou lahev s vodou a vložit si ji do nohou postele.

Fotografie: Freepik

V době veder zkuste vynechat pečení a ideálně i vaření na sporáku, to je totiž dalším zdrojem tepla. Obyčejně žárovky, ale i televize a počítače oteplují domácnost. Omezíte-li jejich používání, můžete teplotu snížit až o 3 °C. Naopak zapněte digestoř a větrák v koupelně. Budou napomáhat proudění vzduchu, ale hlavně odvedou vzdušnou vlhkost. Při jejím poklesu pak klesá i pocitová teplota.

Čím se ochladit

Pro tělesnou pohodu pak myslete na zvýšenou hydrataci, vodu mějte stále při sobě a průběžně ji popíjejte během celého dne. Vyměňte horkou kávu za tu ledovou a dopřejte si ve větší míře zmrzlinu nebo ledovou tříšť. Dávejte si vlažné nebo studené sprchy i vícekrát denně. Použijte studené žínky na krk a zápěstí. Obzvláště starší lidé by pak měli v největších parnech odpočívat a vyhýbat se námaze.

Zdroj: Apartmenttherapy