Odborníci upřesnili, jak často větrat, aby se snížilo riziko infekce koronavirem

Fotografie: Depositphotos

Už od malička víme, že by měl být dům pravidelně větrán, aby v něm proudil čistý vzduch. Po rozšíření pandemie se od každého odborníka začaly ozývat komentáře o nutnosti větrat školy, domy a pracoviště. Pomáhá skutečně větrání před koronavirem? Zjistěte, jak často je vhodné větrat.

Proč je důležité větrat

Vzduch mimo místnost je obvykle mnohem čistší než uvnitř. Proto je ventilace místa, kde jste uzavřeni, ať už zde pracujete nebo žijete, snadný způsob, jak dýchat více čerstvého vzduchu a cítit se lépe.

Podle světové zdravotnické organizace zabije znečištěný vzduch každý rok několik milionů lidí po celém světě. Nebezpečí spočívá především ve vzduchu v místnostech, kde se lidé topí dřevem, uhlím nebo dokonce zpracovaným hnojem. Nenechte se zmást informací, že jde jen o rodinné domy, v městském bytě existuje dostatek faktorů, které zhoršují kvalitu ovzduší.

V čem je hlavní nebezpečí

Již nyní lze s jistotou říci, že lidé se nejčastěji infikují koronavirem v uzavřených místnostech. Kostel, kancelář, restaurace nebo třeba školní kolej, jsou místy, které není bezpečné navštěvovat.

Pokud kontaminované kapičky, například z kašle, přijdou od infikované osoby do vzduchu, pak malé částice cirkulují v místnosti a ohrožují všechny ostatní. Proto stačí být v takové nevětrané místnosti a vdechovat kontaminovaný vzduch, abyste chytili COVID-19. V takovém případě vás ani rozestupy neochrání.

Naučte se větrat efektivně

Proto je nutné větrat místnosti, které pravidelně navštěvuje mnoho lidí. Větrání je však pouze částí prevence. Jedná se o stejný způsob, jak snížit riziko, jako je dodržování sociální vzdálenosti, nošení roušek, dezinfekce povrchů a důkladné mytí rukou mýdlem a vodou.

Také po vaření na plynovém sporáku stojí za to větrat. Vytváří se zde oxid dusnatý, jehož vdechování činí tělo bezbranným proti infekcím dýchacích cest. Proto musíte pravidelně používat digestoř nebo větrat.

Jak často musíte místnost vyvětrat

Místnost musíte větrat co nejčastěji. Například v létě odborníci doporučují větrat dům každou hodinu otevřením okna po dobu deseti minut. „Krátce a efektivně“, zní hlavní rada. Také v zimě musíte svůj dům alespoň na několik minut denně větrat.

Mnozí lidé se zbytečně bojí průvanu. Nachlazení a samotný COVID-19 jsou však virová onemocnění. Nesouvisí s tím, že je člověk nachlazen. Pokud jsou v místnosti malé děti, a chcete vyvětrat v zimním období, je lepší je po dobu větrání poslat do jiné, již vyvětrané místnosti.

Pozor na znečištěný vzduch

Samozřejmě stojí za to větrat dům častěji, když je za oknem čistý vzduch. Ale pokud žijete v bytě vedle rušné silnice, pak větrání nepřinese mnoho výhod. Tito lidé by měli pěstovat hlavně pokojové rostliny, které pomáhají čistit vzduch.