Osudové chyby při pěstování orchidejí, které lze rychle napravit. Rostliny se odmění celoročním květem

Fotografie: David Edwards / Creative Commons / Attribution 3.0

Orchideje jsou jedny z nejkrásnějších rostlin, které můžete doma pěstovat. Nejsou zase tak náročné, ale aby se jim dařilo, musíte jim zajistit specifické podmínky, jež jiné rostliny nevyžadují.

Mnoha lidem se nedaří dosáhnout bohatě kvetoucích a zdravých orchidejí. Často jsou to jen drobné pěstitelské chyby, kvůli nimž se rostlině nedaří. Velmi rychle je však můžete napravit, orchideje opět ožijí a odmění vaši snahu krásnými květy. Zjistěte, jestli neděláte jednu z těchto chyb, které jsou nejčastější příčinou jejich vadnutí.

Příliš mnoho nebo naopak málo vody

Orchideje jsou tropické rostliny, které se nepěstují v běžné hlíně. Přemokření způsobí uhnívání kořenů a velmi brzy se můžete s orchidejí rozloučit. Zároveň však orchidej nesmíte nechat úplně vyschnout. Většinou potřebuje zalít 1 až 2krát týdně. Na zálivku vždy používejte odstátou vodu pokojové teploty a nezalévejte ji shora.

Nalijte vodu do většího květináče a orchidej do ní ponořte. Nechte ji půl hodiny nasáknout vodu. Poté orchidej vyjměte a nechte ji ve dřezu dobře okapat. Tento způsob zálivky zajistí, že orchidej nebude přelitá a listy nezačnou uhnívat. Orchidej zalévejte ve chvíli, kdy je pěstební substrát téměř suchý. Můžete se orientovat i podle barvy kořenů. Pokud jsou zelené, mají vody dost, šedá barva napovídá, že potřebují zalít.

Umístění v průvanu a na přímém slunci

Orchidej je sice tropická rostlina, přímé sluneční záření však snáší špatně. Zároveň potřebuje dostatek světla. Ideální je tak pro ni východní okno, kde zachytí jen ranní paprsky. Pokud máte okna na jih či západ, je dobré orchideji přistínit záclonou nebo žaluzií. Ideální je pro ni místo v blízkosti okna, ale ne na přímém slunci.

Okenní parapet skýtá i další úskalí, a to především v zimním období. Orchideje velmi špatně snáší nízkou teplotu, která často u okna v zimě bývá. Také ji nedávejte do blízkosti topení, ani horký vzduch jí nedělá dobře. Zároveň rostlina potřebuje, aby kolem ní proudil vzduch, neměla by tedy být schovaná mezi velkými pokojovými rostlinami.

Moc často ji hnojíte

Orchidej má občasné přihnojení ráda, ale nic se nesmí přehánět. Ve snaze zajistit si bohaté květy můžete rostlinu přehnojit a stane se pravý opak, spálíte kořeny, a rostlina tak bude mít co dělat, aby přežila. Hnojte ji tedy 1 až 2krát měsíčně, a to pouze ve vegetačním období. Během zimy orchidej nehnojte vůbec. Nemáte-li speciální hnojivo pro orchideje, vždy používejte jen poloviční dávku, než byste dali jiné rostlině.

péče o orchidej
Fotografie: Freepik

Problematika přesazování

Orchidej je potřeba ideálně jednou za dva roky přesadit do nového substrátu. Podle velikosti kořenů vyberete i velikost nového květináče. Ten by měl mít vyvýšenou odtokovou část na spodku květináče. Orchidej nikdy nepřesazujte v době květu. Přesazování je pro rostlinu šok a pokud veškerou energii momentálně směřuje do kvetení, nemusela by přesazení vůbec přežít.

Zdroj: GardeningKnowHow